Stegna Gdańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stegna Gdańska
Stegna Gdańska - pociąg ŻKD oczekuje na odjazd w kierunku Nowego Dworu Gdańskiego
Stegna Gdańska - pociąg ŻKD oczekuje na odjazd w kierunku Nowego Dworu Gdańskiego
Państwo  Polska
Miejscowość Stegna
Zarządca Żuławska Kolej Dojazdowa
Data otwarcia 1905
Poprzednie nazwy (niem.) Steegen
Informacje kolejowe
Liczba peronów 3
Kasy link= alt=N
Przejścia nadziemne link= alt=N
Przejścia podziemne link= alt=N
Linie kolejowe
Położenie na mapie gminy Stegna
Mapa lokalizacyjna gminy Stegna
Stegna Gdańska
Stegna Gdańska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stegna Gdańska
Stegna Gdańska
Ziemia 54°19′40″N 19°06′53″E/54,327778 19,114722
Portal Portal Transport szynowy

Stegna Gdańska – funkcjonująca od 1905 roku węzłowa stacja kolejowa Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Punkt styczny linii kolei wąskotorowej biegnących do Nowego Dworu Gdańskiego, Sztutowa i Mikoszewa.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Stacja znajduje się we wsi Stegna, pow. nowodworski, woj. pomorskie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stacja została wybudowana wraz z linią Gdańsk Wąskotorowy - Lewy Brzeg Wisły - Prawy Brzeg Wisły - Sztutowo oraz linią do Nowego Dworu Gdańskiego przez Westpreußische Kleinbahnen Aktien-Gesellschaft (WKAG - Zachodniopruska Spółka Małych Kolei).

Stację zaprojektowano w formie trójkąta, umożliwiając tym samym przejazd pociągów w dowolnej relacji bez konieczności zmiany kierunku jazdy. Na linii Gdańsk Wąskotorowy - Sztutowo ruch otwarto 17 sierpnia 1905. Z powodu nieukończenia budowy mostu obrotowego w Rybinie ruch na linii w kierunku Nowego Dworu Gdańskiego uruchomiono dopiero 1 maja 1906. Wcześniej od 1 października 1905 uruchomiono pociągi towarowe na odcinku do przystani w Rybinie. Pod zarządem WKAG stacja funkcjonowała do 1945 roku, kiedy to wycofujące się wojska niemieckie zatopiły prom przewożący składy kolejki przez Wisłę, rozebrały część linii (w tym odcinek Stegna - Rybina) i doprowadziły do zalania znacznej części Żuław odcinając stację od reszty sieci.

W latach 1945-1948 prowadzono prace melioracyjne oraz naprawy zniszczonych obiektów inżynieryjnych i torów. Jednocześnie podniesiono z dna i odbudowano prom Świbno. Pierwszy pociąg wyruszył na trasę Gdańsk Wąskotorowy - Stegna - Sztutowo 22 lipca 1948 r., a na szlak do Nowego Dworu Gdańskiego kilka miesięcy później. W 1956 roku zrezygnowano z przeprawy promowej i odtąd linie położone na lewym brzegu Wisły utraciły połączenie z pozostałą siecią Gdańskiej Kolei Dojazdowej.

Prawobrzeżna część Gdańskiej Kolei Dojazdowej funkcjonowała w strukturach PKP do 1996 r. Od 15 sierpnia 2002 ruch na odcinkach Prawy Brzeg Wisły - Sztutowo oraz Stegna - Nowy Dwór Wąskotorowy odbywa się pod szyldem Żuławskiej Kolei Dojazdowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Roman Witkowski: Koleje Wąskotorowe na Żuławach, Kolpress, 2009
  • Roman Witkowski: Koleje Wąskotorowe na Żuławach Wiślanych - cykl artykułów w miesięczniku "Świat Kolei" nr: 2/2007, 8/2007, 12/2007, 3/2008, 9/2008 i 11/2008
Stegna Gdańska
Linia Linia kolejowa Prawy Brzeg Wisły - Stegna - Sztutowo (km linii: 39,6)
odległość: 2,7 km
JunoszynoBSicon KBHFl.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
BSicon lBHF.svg
odległość: 0,8 km
Linia Linia kolejowa Stegna - Rybina - Nowy Dwór Gdański Wąskotorowy (km linii: 0,0)
BSicon lBHF.svg
odległość: 2,0 km