Sucha Góra (Wypalona Góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sucha Góra
Ilustracja
Widok z baszty w Czchowie na Głowaczkę (po lewej stronie) i Suchą Górę (po prawej stronie)
Państwo

 Polska

Pasmo

Pogórze Rożnowskie, Karpaty

Wysokość

436 m n.p.m.

Położenie na mapie powiatu nowosądeckiego
Mapa konturowa powiatu nowosądeckiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się czarny trójkącik z opisem „Sucha Góra”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Sucha Góra”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Sucha Góra”
Ziemia49°48′50″N 20°42′45″E/49,813889 20,712500

Sucha Góra lub Wypalona Góra (436 m) – szczyt na Pogórzu Rożnowskim, wznoszący się od południowej strony nad miejscowością Piaski-Drużków. Na mapie Geoportalu opisano tak jeden z kilku wierzchołków bocznego grzbietu odbiegającego na północ od wierzchołka 440 m w grzbiecie biegnącym od Jeziora Czchowskiego przez Habalinę, Czubicę, Mogiłę, Styr Północny i Południowy, Olszową, Suchą Górę Zachodnią i Suchą Górę aż do doliny Białej na wschodzie. Jest to trzeci wierzchołek w kolejności na północ od wierzchołka 440 m. Na mapie Compasu Sucha Góra oznaczona jest jako grzbiet, co bardziej oddaje jej charakter. Kończy się opadającym do Dunajca wzniesieniem Głowaczka (406 m)[1][2].

Wschodnie stoki całego grzbietu Suchej Góry opadają do doliny dopływu Rudzianki, w zachodnim kierunku natomiast ze zboczy Suchej Góry spływa kilka niewielkich potoków, również uchodzących do Dunajca. Grzbiet i większość stoków są porośnięte lasem, ale stoki zachodnie są częściowo bezleśne, zajęte przez pola i zabudowania miejscowości Piaski-Drużków[1].

Przez szczyt Suchej Góry nie prowadzi żaden szlak turystyczny, ale całym jej grzbietem, również przez wierzchołek 436 m prowadzi droga leśna mająca swój początek przy przeprawie promowej na Dunajcu w miejscowości Piaski-Drużków. Drogą tą poprowadzono znakowany szlak turystyczny, który po północnej stronie wierzchołka 436 m opuszcza grzbiet Suchej Góry i schodzi do miejscowości Ruda Kameralna[2].

Szlak turystyczny
szlak turystyczny zielony Piaski-Drużków (prom) – GłowaczkaRuda KameralnaMogiłaStyr PołudniowyOlszowaSucha Góra ZachodniaSucha GóraPolichty

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2015-10-12].
  2. a b Pogórze Rożnowskie. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass, 2004. ISBN 83-89165-72-4.