Polichty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polichty
wieś
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Powiat

tarnowski

Gmina

Gromnik

Liczba ludności (2022)

274[2]

Strefa numeracyjna

14

Kod pocztowy

33-182[3]

Tablice rejestracyjne

KTA

SIMC

0820654

Położenie na mapie gminy Gromnik
Mapa konturowa gminy Gromnik, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Polichty”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Polichty”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Polichty”
Położenie na mapie powiatu tarnowskiego
Mapa konturowa powiatu tarnowskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Polichty”
Ziemia49°49′17″N 20°54′13″E/49,821389 20,903611[1]

Polichtywieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Gromnik.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.

W miejscowości Polichty istnieje założony 1997 r. Ośrodek Edukacji Ekologicznej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego[4]. Wokół Ośrodka została wytyczona 1,5 km ścieżka przyrodnicza, na której można obejrzeć 30 gat. roślin chronionych w naturalnych siedliskach.

Szczególną atrakcją na trasie ścieżki jest staw z roślinnością wodno-błotną i 13-metrowym pomostem do obserwacji życia w stawie oraz murawa kserotermiczna z kilkunastoma światłolubnymi roślinami chronionymi.

Na terenie wsi Polichty występują trzy schrony skalne. Powstały one w piaskowcach ciężkowickich na skutek erozji i zawalenia się stropów fragmentów ławic skalnych. Schroniska te to zagłębienia pod okapami lub niewielkie korytarzyki utworzone pomiędzy blokami skalnymi. Ich długość sięga maksymalnie do 9 metrów. Ponadto w Polichtach występują złoża leczniczych wód siarczkowych.

Podczas II wojny światowej w pobliskich lasach (przysiółek Sucha Góra, Słona) walczyły oddziały partyzanckie. Szczególnie mocno wryły się w pamięć mieszkańców walki partyzantów batalionu „Barbara”, które rozegrały się na przełomie września i października 1944 roku, co dziś upamiętniają pomniki. Do niedawna na skraju lasu na Suchej Górze, przy pomniku, istniał także grób partyzanta poległego w czasie walk. Obecnie żołnierz spoczywa w mogile rodzinnej.

Wieś słynie również z pięknych krajobrazów i wychodzących z niej uroczych, leśnych szlaków turystycznych o różnym poziomie trudności. W pobliżu znajduje się drewniany, późnogotycki kościół pw. św. Mikołaja w Brzozowej o barokowym wystroju. Został on zbudowany zapewne w I poł. XVI w. Parafia w Brzozowej, obejmująca również Polichty, powstała jednak wcześniej – w końcu XIV w., pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1470 r. Warto zwiedzić także Pogórze CiężkowickieCiężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy, oraz odległy o 6 km ośrodek duszpasterstwa akademickiego na Jamnej. Zimą narciarze mogą skorzystać ze stacji narciarskich w pobliskim Siemiechowie i w Jastrzębi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 107461
  2. NSP 2021: Ludność w miejscowościach statystycznych [online], Bank Danych Lokalnych GUS, 19 września 2022 [dostęp 2022-10-04].
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 964 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  4. ZPKWM)