Syntaza tymidylanowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Syntaza tymidylanowa, syntaza tymidylowa (EC 2.1.1.45) to enzym katalizujący reakcję 2'-deoksyurydylanu (dUMP)z N5,10-metylenotetrahydrofolianu, z jednoczesnym utworzeniem dihydrofolianu i deoksytymidylanu (dTMP).

N5,10-metylenotetrahydrofolian + dUMP \rightleftharpoons dihydrofolian + dTMP

Syntaza tymidylanowa katalizuje reakcję poptrzez utworzenie trójcząsteczkowego kompleksu substrat-enzym-kofaktor. Deoksyurydylan (dUMP) wiąże się z enzymem pred kofaktorem, następnie jest metylowany do deoksytymidylanu (dTMP). Donorem grupy metylowej jest N5,10-metylenotetrahydrofolian. Dihydrofolian jest pierwszym produktem, dysocjującym przez dTMP.

Syntaza tymidylanowa jest jedynym źródłem syntezy tymidylanu (dTMP) de novo w komórce, dlatego jest enzymem docelowym w chemioterapii przeciwnowotworowej, przeciwwirusowej, przeciwgrzybiczej i przeciwpierwotniaczej.

Inhibitorem syntazy tymidylanowej jest fluorouracyl. Ostanio duże nadzieje na zastosowanie w chemoterapii budzą analogi N5,10-metylenotetrahydrofolianu, które są bardzo dobrymi inhibitorami syntazy tymidylanowej o silnych właściwościach cytotoksycznych.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.