Syrop z mniszka lekarskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Syrop z mniszka lekarskiego (miodek majowy) – surogat miodu pszczelego otrzymywany z kwiatów mniszka lekarskiego. Znany w kuchni polskiej[1][2][3], jako produkt zastępujący naturalny miód i środek leczniczy. Medycyna ludowa przypisuje mu właściwości wzmacniające i oczyszczające organizm, szczególnie przy schorzeniach wątroby.

Otrzymywany jest z nieopłukanych kwiatów. Drobnych owadów i zanieczyszczeń tradycyjnie pozbywa się rozkładając kwiaty na białej tkaninie. Oczyszczony w ten sposób surowiec kwiatowy jest gotowany i macerowany w wodzie. Później kwiaty gotowane są w syropie, a na końcu wyciskane. Powstały syrop gotowany jest nadal, aby uzyskał pożądaną, zbliżoną do miodu, gęstość.

Gotowy produkt charakteryzuje się ciemno–bursztynową barwą i przyjemnym zapachem. Smak miodku majowego zbliżony jest do smaku miodu pszczelego. Występująca często krystalizacja, podobnie jak w miodzie naturalnym, nie dyskwalifikuje wyrobu.

Miodek majowy ze względu na technikę przygotowania zawiera duże ilości nektaru i pyłków kwiatowych, prawdopodobnie z tym są związane przypisywane mu właściwości lecznicze.

Polska Lista produktów tradycyjnych[edytuj | edytuj kod]

Syropy z mniszka pospolitego wpisane na polską listę produktów tradycyjnych:

  • „Syrop z mniszka lekarskiego”, województwo pomorskie, wpisany w marcu 2007 roku[1],
  • „Mniszek bronisławski” wytwarzany w woj. kujawsko-pomorskim, w powiedzie radziejowskim, w Bronisławiu, wpisany w styczniu 2010[2][4],
  • „Syrop z mniszka z Puszczy Mariańskiej” wytwarzany w mazowieckiej gminie Puszcza Mariańska, wpisany we wrześniu 2021[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Syrop z mniszka lekarskiego, [w:] Lista produktów tradycyjnych (woj. pomorskie) [online], Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi [zarchiwizowane z adresu 2016-03-05].
  2. a b Mniszek bronisławski, [w:] Lista produktów tradycyjnych (woj. kujawsko-pomorskie) [online], Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 3 czerwca 2018 [dostęp 2024-04-11].
  3. a b Syrop z mniszka z Puszczy Mariańskiej, [w:] Lista produktów tradycyjnych (woj. mazowieckie) [online], Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 3 września 2021 [dostęp 2024-04-11].
  4. Dwie nowe potrawy na tradycyjnym polskim stole. [w:] WP Wiadomości [on-line]. Grupa WP, 2010-02-23. [dostęp 2024-04-11].

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Wera Sztabowa: Krupnioki i moczka, czyli gawędy o śląskiej kuchni Wydawn. Śląsk, Katowice, 1990, ISBN 83-216-0935-X