The One on the Right Is on the Left

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
The One on the Right Is on the Left
Singel Johnny’ego Casha
Nagrywany 29 listopada 1965
Gatunek country
Długość 2:46
Wytwórnia Columbia Records
Produkcja Don Law, Frank Jones
Autorstwo Jack Clement
Singel po singlu

The One on the Right Is on the Left – żartobliwa piosenka napisana przez Johnny'ego Casha. Nagrana 29 listopada 1965, pojawiła na albumie Everybody Loves a Nut. Był to trzeci singel z tej płyty: w Stanach Zjednoczonych na liście przebojów country dotarł do 3. miejsca, a na liście przebojów tygodnika Billboard osiągnął 46. miejsce. Piosenka opowiada historię fikcyjnej grupy folkowej, która rozpadła się z powodu różnic w poglądach politycznych jej członków.

Wszystkie zwrotki piosenki, z wyjątkiem ostatniej, mają bardzo podobny format - opowiadają o czterech członkach zespołu, których fizyczne ustawienie na scenie zawsze różni się od ich poglądów:

  • ten stojący po prawej ma poglądy lewicowe
  • ten stojący pośrodku ma poglądy prawicowe
  • ten stojący po lewej ma poglądy centrowe

Za to opis osoby znajdującej się z tyłu (zapewne perkusisty) jest zawsze clue dowcipu - kiedy Cash śpiewa o politycznych afiliacjach innych członków zespołu, "ten z tyłu" okazuje się być metodystą, a później przez pomyłkę niszczy swoje prawo jazdy zamiast karty powołania do wojska, aż ostatecznie zostaje do niego wcielony.

Puentą piosenki są słowa Casha, aby nie pozwolić na to, żeby poglądy polityczne muzyków miały wpływ na funkcjonowanie zespołu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]