The Settlers (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
The Settlers
Producenci Blue Byte Software
Wydawcy Blue Byte Software, Ubisoft
Pierwsza gra z serii The Settlers
Ostatnia gra z serii The Settlers Online

The Settlers (niem: Die Siedler) – seria gier komputerowych z gatunku gier strategicznych wydanych przez Blue Byte Software. Pierwsza gra The Settlers ukazała się w 1993[1].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

We wszystkich grach serii gracz wciela się się w średniowiecznego lub starożytnego władcę, którego zadaniem jest rozwijanie swojego królestwa oraz podbój sąsiednich (sterowanych przez komputer lub innych graczy). Unikalną i podstawową cechą gier serii jest sposób budowy różnego typu budynków potrzebnych do rozwoju królestwa oraz tworzenie sieci dróg pomiędzy nimi. Celem gracza jest optymalny rozwój tej sieci, by w końcowym efekcie móc utworzyć wystarczającą armię żołnierzy, która może stawić czoło przecwinikowi. Można to osiągnąć poprzez szybszy rozwój królestwa tworzony głównie poprzez szybszy transport wydobywanych surowców i produkowanych przedmiotów. W przypadkach pojawienia się większej liczby trasportowanych towarów na jakimś odcinku drogi, wydłuża się tym samym ich transport, co może być powodem zastoju w jakimś punkcie produkcyjnym[2].

Różnicą pomiędzy poszczególnymi grami w serii jest system tworzenia sieci dróg i transportu produktów. Jest on w każdej grze z serii podobny, jednak główne różnice znajdują się w samym systemie tworzenia. Na przykład w pierwszej i drugiej części gracz, tworząc drogę pomiędzy dwoma budynkami (flagami), buduje każdy jej jeden etap indywidualnie. W części trzeciej zupełnie z niego zrezygnowano, dając swoim podwładnym samym decydować gdzie mają chodzić (tym samym tworząc drogę). W kolejnych grach powrócono jednak do tego systemu, ale został on bardziej zautomatyzowany. Dodatkowo kolejne gry mają ulepszone niektóre procesy w rozgrywce, jak np. nowe elementy w produkcji (dodana w kolejnych grach np. woda czy wełna) czy sposób rozgrywania walk z przeciwnikiem (np. różnice pomiędzy samymi jednostkami czy kolejkowaniem ataków na przeciwnika).

Gry serii[edytuj | edytuj kod]

Główne gry serii[edytuj | edytuj kod]

The Settlers Online[edytuj | edytuj kod]

26 stycznia 2012 roku zaczęła działać wersja online gry (wersja closed beta). Od 13 lutego 2012 roku została uruchomiona wersja open beta. Każdy użytkownik internetu może utworzyć swoje konto na jednym z serwerów (o nazwach: Nowa Ziemia, Nowy Świat, Słoneczny Gród, Kolonia, Czarci Gaj, Dolina Odkrywców, Złota Góra) i otrzymuje swoją wyspę do zagospodarowania. Wyspa jest podzielona na 9 obszarów, które trzeba oczyścić z bandytów i zagospodarować. Gracz ma do dyspozycji Fora (Globalne-1, Pomoc), na których może się porozumiewać z wszystkimi użytkownikami własnego serwera, Szept, gdzie można się porozumiewać z wybranymi osobami. Można również przesyłać sobie wzajemnie wiadomości, otrzymywać wiadomości od systemu informujące o bieżących zdarzeniach oraz handlować ze sobą surowcami i przedmiotami. Po opanowaniu własnej wyspy gracz sam lub razem z innymi uczestnikami może rozgrywać tak zwane Przygody. Gra jest bezpłatna, ale jeśli chce się szybciej ją rozwinąć, można skorzystać z umownej waluty (nazywanej klejnotami), którą można kupować za pieniądze. W sklepach oraz w internecie jest dostępny pakiet startowy gry, który jednak nie zawiera samej gry a jedynie dodatki (klejnoty), które można wykorzystać w grze[5].

Dodatki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Serf City: Life is Feudal (ang.).
  2. Game info – Overview (ang.). Ubisoft.
  3. The Settlers: Narodziny kultur (pol.). [dostęp 2012-06-03].
  4. The Settlers Online. [dostęp 2012-04-03].
  5. The Settlers Online (pol.). [dostęp 2012-07-16].