Thomas Andrews

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Thomas Andrews

Thomas Andrews Junior (ur. 7 lutego 1873 - zm. 15 kwietnia 1912) - urodził się w Ardara House, w Północnej Irlandii. W 1884 trafił do Królewskiej Akademii w Belfaście. W wieku 16 (do 1889 roku) lat opuścił szkołę i zaczął pracować w H&W jako praktykant. Konstruktor statków, był odpowiedzialny w stoczni Harland i Wolff w Belfaście za budowę statków RMS Olympic i RMS Titanic. W czasie ewakuacji honorowo pozostał na statku. Ostatni raz widziany ok. godz. 2.10 przy obrazie w palarni I klasy. Jego ciało nie zostało odnalezione.

Harland i Wolff: Przez pierwsze trzy miesiące spędził w sklepie stolarskim. Kolejne dwa miesiące pracował na statkach. Ostatnie osiemnaście miesięcy od pięcioletniego stażu spędził w biurze rysunku. Andrews po przebyciu drogi przez wiele działów firmy, został kierownikiem robót budowlanych. W 1907 roku został mianowany dyrektorem zarządzającym i szefem departamentu Harland i Wolff. Podczas jego długich lat praktyki, nauki i pracy, Andrews stał się bardzo lubiany w towarzystwie i wśród pracowników stoczni.

Dnia 24 czerwca 1908 roku ożenił się z Helen Barbour Reilly. Para żyła w "Dunallan", 12 Windsor Avenue, Belfast. Po śmierci Tomasza, Helen została żoną Henryka Peirsona Harlanda (z rodziny Harland i Wolff) i zmarła 22 sierpnia 1966 roku w Irlandii Północnej.