Tomasz Michał Dangel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tomasz Michał Dangel
Ilustracja
herb Dangiel
Data i miejsce urodzenia

1742
Pasewalk

Data i miejsce śmierci

21 lutego 1808
Raszyn

Miejsce spoczynku

Cmentarz ewangelicko-augsburski w Warszawie

Zawód, zajęcie

fabrykant powozów

Małżeństwo

Zofia Anna Krauze

Dzieci

Tomasz Krzysztof, Zofia Anna, Jan Daniel, Jan Piotr, Julia Henrietta Filipina, Marianna, Charlotta Zofia, Piotr Kazimierz, Anna Karolina, Elżbieta Zofia, Karolina Wilhelmina, Wilhelmina Dorota, Tomasz Adam, Zofia Emilia, Ludwika Henrietta

Tomasz Michał Dandel (ur. 1742 w Pasewalku, zm. 21 lutego 1808 w Raszynie) – polski fabrykant powozów I Rzeczypospolitej pochodzenia niemieckiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Pasewalk w Meklemburgii w 1742 w mieszczańskiej rodzinie. Podróżując po Europie uczył się zawodu i około 1768 przybył do Warszawy.

Ożenił się z Zofią Anną Krauze córką warszawskiego fabrykanta powozów. Założył warsztat w Warszawie i w niedługim czasie doprowadził do produkcji powozów na wielką skalę. Najbardziej okazałe, najdroższe powozy pochodziły z jego manufaktury. Była to największa fabryka karet w I Rzeczypospolitej. Znana była również z wysokiej jakości produkowanych pojazdów konnych. W swoim rozkwicie zatrudniał do 300 pracowników. Według Tadeusza Korzona miał na stanie gotowych do sprzedaży ponad sto powozów w cenie od 100 do 2000 dukatów. Zakład jego należał do jednych z największych i najbardziej znanych w Europie. W 1782 tak o jego działalności mówił specjalista: „Połączył w swoich wielkich domach na ul. Senatorskiej i na ul. Elektoralnej pracownie wszystkich rzemieślników, których do wystawienia powozu potrzebuje, jako to: stelmachów, siodlarzy, kowali, lakierników, tasiemkarzy, farbiarzy, pasamoników itd., iż w razie, gdy kupujący w bogatym składzie gotowych wyrobów tegoż fabrykanta nie znajdzie do swego upodobania powozu, w nieuwierzenia krótkim czasie takowy mu wystawią”[1].

11 listopada 1790 sejm nadał Tomaszowi Dangelowi szlachectwo oraz herb Dangiel. W czasie insurekcji kościuszkowskiej należał do Komisariatu Generalnego Wojennego i był członkiem sześcioosobowego Departamentu Koni i Zaprzęgów.

Był właścicielem kilku domów w Warszawie oraz majątków w Raszynie[2] i Falentach[1].

W małżeństwie z Zofią Krauze miał piętnaścioro dzieci: Tomasz Krzysztof, Zofia Anna, Jan Daniel, Jan Piotr, Julia Henrietta Filipina, Marianna, Charlotta Zofia, Piotr Kazimierz, Anna Karolina, Elżbieta Zofia, Karolina Wilhelmina, Wilhelmina Dorota, Tomasz Adam, Zofia Emilia i Ludwika Henrietta[3].

Zmarł w Raszynie 21 lutego 1808 i pochowany został na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Małgorzata Szturomska, Falenty bankierów i nie tylko, część 2 [online], Przegląd Regionalny, 28 listopada 2018 [dostęp 2021-04-27] (pol.).
  2. Historia [online], raszyn.pl [dostęp 2021-04-27].
  3. Tomasz Michał Dangel h. Dangiel [online], M.J. Minakowski: Wielka Genealogia Minakowskiego [dostęp 2021-04-27].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]