Tomasz z Krakowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tomasz z Krakowa
Data urodzenia

ok. 1360

Data śmierci

po 1416

Zawód, zajęcie

teolog, filozof

Tomasz z Krakowa, Thomas de Cracovia (ur. ok. 1360, zm. po 1416) – pochodzący z Polski, działający w Paryżu, teolog i filozof.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Niewiele jest informacji na temat jego życia. Przydomek wskazuje, że pochodził z Krakowa lub okolic. W 1378 studiował na Uniwersytecie w Pradze, a tytuł mistrza na Wydziale Sztuk Wyzwolonych uzyskał na Uniwersytecie Paryskim, jako członek nacji niemieckiej. W 1401 powinien uzyskać tam doktorat, stało się tak jednak dopiero w 1403, po interwencji prokuratora nacji u kanclerza Jana Gersona. Został profesorem teologii i aktywnie występował w trakcie synodu paryskiego (1413-1414), pracującego nad oceną tekstów Jeana Petita, oskarżonego o usprawiedliwianie tyranobójstwa. Po dyskusjach synod opracował i przegłosował artykuły potępiające. Z tej dyskusji pochodzą dwie noty Tomasza z Krakowa, poświęcone doktrynie Jana Petita[1].

Obok nich, jedynym znanym pismem Tomasza z Krakowa jest list do króla Władysława Jagiełły, w którym informuje on m.in. o swoich podróżach na Uniwersytecie Oksfordzkim, a także prosi o przyznanie kanonii w Krakowie. Nie wiadomo, jaka była odpowiedź na prośbę. Zachował się również jeden rękopis pochodzący z biblioteki Tomasza z Krakowa (i przechowywany we Francuskiej Bibliotece Narodowej), zawierający kilka questiones poświęconych teologii i będących kopiami z różnych autorów. Dawniej, przypisywano Tomaszowi autorstwo Dialogus de accedendo ad sacramentum altaris i Confessionale, obecnie przypisywanych Mateuszowi z Krakowa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zenon Kałuża, Tomasz z Krakowa, [w:] Andrzej Maryniarczyk (red.), Encyklopedia filozofii polskiej, t. 2, Lublin: Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, 2011, s. 724.