Trí Bảo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trí Bảo
Miejsce urodzenia

Ô Diên

Data i miejsce śmierci

1190
świątynia Thanh Tước

Szkoła

Vô ngôn thông

Linia przekazu
Dharmy zen

Vô Ngôn Thông

Nauczyciel

Đạo Huệ

Zakon

Thiền

Trí Bảo (zm. 1190) – wietnamski mistrz thiền ze szkoły vô ngôn thông.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z Ô Diên w Vĩnh Khang. Jego nazwiskiem było Nguyễn. Był wujkiem Tô Hiếna Thànha - głównodowodzącego wojskiem za panowania Lý Anha Tônga.

Porzucił światowe życie i wstąpił do zakonu buddyjskiego. Prowadził bardzo ascetyczny tryb życia. Po jakimś czasie poświęcił się medytacji i po sześciu latach praktyki osiągnął oświecenie. Opuścił wtedy góry i poświęcił się czynieniu dobra: naprawiał mosty i drogi, budynki i stupy i zależnie od warunków, zachęcał wszystkich do praktykowania Dharmy. Nigdy nie działał dla własnych korzyści.

Pewien mnich spytał go: "Skąd przychodzą narodziny i gdzie udaje się śmierć?" Trí Bảo zatopił się w myślach. Mnich powiedział: "W czasie, gdy ty dumałeś, te białe chmury podróżowały przez dziesięć tysięcy mil." Trí Bảo nie mógł niczego powiedzieć. Mnich powiedział krytykująco: "To jest dobra świątynia bez Buddy." Trí Bảo postanowił poszukać nauczyciela i gdy usłyszał o mistrzu Đạo Huệ udał się do niego na górę Tiên Du.

Trí Bảo spytał Đạo Huệ: "Skąd przychodzą narodziny i gdzie udaje się śmierć?" Đạo Huệ powiedział: "Narodziny przychodzą znikąd i śmierć idzie donikąd." Trí Bảo powiedział: "Czy to oznacza wpadanie w unicestwienie?" Đạo Huệ powiedział: "Prawdziwa natura jest subtelna i doskonała, jest wrodzenie pusta i spokojna, porusza się i działa swobodnie, i nie jest tym samym, co narodziny i śmierć. Zatem narodziny przychodzą znikąd i śmierć idzie donikąd." Po tych słowach Trí Bảo został oświecony i powiedział: "Gdyby nie wiatr, który rozwiewa wszystkie przepływające chmury, jak ktoś mógłby widzieć dziesięć tysięcy jesieni na błękitnym niebie?" Đạo Huệ powiedział: "Co zobaczyłeś?" Trí Bảo powiedział: "Możesz znać wszystkich ludzi na świecie, ale jak wielu z nich jest twoimi najbliższymi przyjaciółmi?" Pokłonił się na pożegnanie mistrzowi Đạo Huệ i powrócił w góry[1].

Potem wędrował i wygłaszał kazania dla mnichów i ludzi świeckich. Miał również swoich uczniów w świątyni Thanh Tước na górze Du Hí w wiosce Cát Lợi Hi.

Czternastego dnia czwartego miesiąca w piątym roku okresu Thiên Tư Gia Thụi, czyli w 1190 r., Trí Bảo poczuł się chory i zmarł. Jego uczniowie skremowali ciało, a w wybudowanej stupie przed świątynią umieścili relikwie.

Linia przekazu Dharmy zen[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza liczba oznacza liczbę pokoleń mistrzów od 1 Patriarchy indyjskiego Mahakaśjapy.

Druga liczba oznacza liczbę pokoleń od 28/1 Bodhidharmy, 28 Patriarchy Indii i 1 Patriarchy Chin.

Trzecia liczba oznacza początek nowej linii przekazu w danym kraju.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Cuong Tu Nguyen. Zen in Medieval Vietnam. A Study and Translation of the 'Thiền Uyển Tập Anh'. University of Hawai'i Press, Honolulu. 1997. Str. 481. ISBN 0-8248-1948-9

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cuong Tu Nguyen. Zen in Medieval Vietnam. A Study and Translation of the 'Thiền Uyển Tập Anh'. Str. 146