Tygodnik Angora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tygodnik Angora
Częstotliwość Tygodnik
Kraj  Polska
Adres Łódź, ul. Piotrkowska 94
Wydawca Wydawnictwo Westa-Druk
Rodzaj czasopisma publicystyka
Pierwsze wydanie 1990
Redaktor naczelny Paweł Woldan
Stali współpracownicy Janusz Korwin-Mikke, Henryk Martenka, kabaret Klika.
Średni nakład (11/2013) 498 354[1] egz.
Format A4
Liczba stron 84
ISSN 0867-8162
OCLC 68735191
Strona internetowa czasopisma

Angoratygodnik publikujący wybrane artykuły z polskich i światowych gazet i czasopism, a także własne artykuły i felietony. Dział zawierający przegląd prasy zagranicznej nosi nazwę "Peryskop" , powstał on w 2001 roku. Zawiera też Angorkę - pismo przeznaczone dla dzieci, które mówi o wydarzeniach na świecie w sposób dla nich przystępny. Zawiera także humorystyczne obrazki ze świata polityki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pismo zaczęło się ukazywać w 1990 r. - pierwszy numer datowany jest na 10 czerwca. Początkowo publikowało jedynie przedruki z prasy polskiej i nosiło tytuł Agora (oznaczającym rynek w starożytnej Grecji), co było analogią do nazwy tygodnika Forum (którego nazwa oznaczała rynek w starożytnym Rzymie), zamieszczającego artykuły z publikacji zagranicznych.

Zmiana nazwy tygodnika została wymuszona sporem prawnym ze spółką Agora SA, zajmującą się działalnością wydawniczą (wydaje ona min. Gazetę Wyborczą). Ponieważ jednakowa nazwa i zbliżony zakres działania mogły sugerować powiązania obu podmiotów, spółka Agora, która jako pierwsza została zarejestrowana pod tą nazwą, na drodze sądowej wywalczyła konieczność zmiany nazwy tygodnika. Wydawca pisma, dostosowując się do wyroku dodał do nazwy tygodnika dodatkową literę i w wyniku tego dotychczasowa Agora stałą się Angorą.

Pierwotnie na pierwszej stronie pisma znajdowała się informacja, iż tygodnik przeznaczony jest Tylko dla dorosłych; związane było to z faktem, iż na ostatniej stronie zamieszczane były czarno-białe przedruki zdjęć z prasy erotycznej. W okresie późniejszym (ok. połowy lat 90. XX w.) klauzula ta została usunięta, a choć gazeta na ostatniej stronie nadal zamieszczała zdjęcia erotyczne, to jednak miały one charakter aktu.

Format[edytuj | edytuj kod]

Początkowo tygodnik miał duży format, typowy dla dzienników. W okresie późniejszym format ten został zastąpiony poręczniejszym, typowym dla tygodników; wraz z tą zmianą w Angorze pojawił się też kolor.

Felietoniści[edytuj | edytuj kod]

Z pismem stale współpracują jako felietoniści m.in. Janusz Korwin-Mikke oraz kabaret Klika (Marek Sobczak i Antoni Szpak), a także Henryk Martenka. Od 2007 roku regularnie na łamach "Angory" artykuły o tematyce śledczej publikuje Leszek Szymowski.

Angorka[edytuj | edytuj kod]

Do pisma, od 1994 roku, dołączany jest ośmiostronicowy dodatek skierowany do dzieci - Angorka. Zawiera on fragmenty artykułów ze znanych gazet omawiające wydarzenia na świecie, napisane w przystępny dla dzieci sposób. Artykuły są ilustrowane rysunkami Marka Klukiewicza, Jarosława Szymańskiego, Pawła Wakuły, Sławomira Kiełbusa, Tomasza Wilczkiewicza, Piotra Rajczyka, Mirosława Stankiewicza oraz Katarzyny Zalepy. Tygodnik jest jedynym w Polsce periodykiem, zatrudniającym stały zespół rysowników prasowych.

Stałe działy Angorki[edytuj | edytuj kod]

Dział Strona Zawartość
Na poważnie 2 Artykuły poświęcone bieżącym wydarzeniom, polityce
Ciekawostki 3-4 Mniej ważne wydarzenia, zazwyczaj o niezwykłych wyczynach, zdarzeniach itp.
Między nami 5 Artykuły dotyczące dzieci i młodzieży
Te, co skaczą i fruwają/Naturalnie 6 Artykuły o zwierzętach, przyrodzie
Kogel-mogel 7 Artykuły o różnej tematyce
Tylko dla orląt 8 Rebusy, krzyżówki i rysunkowe zagadki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy