U Camelopardalis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
U Camelopardalis
Ilustracja
Gwiazda U Camelopardalis
Gwiazdozbiór

Żyrafa

Rektascensja

03h 41m 48,174s

Deklinacja

+62° 38′ 54,39″

Odległość

1500 ly

Wielkość obserwowana

7,35m

Charakterystyka fizyczna
Rodzaj gwiazdy

gwiazda zmienna półregularna

Typ widmowy

C

Alternatywne oznaczenia
Bonner Durchmusterung: BD +62° 596
Katalog Henry’ego Drapera: HD 22611
Katalog Hipparcosa: HIP 17257
SAO Star Catalog: SAO 12870
U Cam, TYC 4066-1219-1, IRAS 03374+6229

U Camelopardalis (U Cam) – gwiazda zmienna znajdująca się w gwiazdozbiorze Żyrafy w odległości około 1500 lat świetlnych.

Gwiazda U Camelopardalis jest gwiazdą węglową. Jest więc rzadkim rodzajem gwiazdy, w atmosferze której znajduje się więcej węgla niż tlenu. Gwiazdy tego typu ze względu na niską grawitację zazwyczaj odrzucają połowę swojej masy w postaci potężnych wiatrów gwiazdowych. U Cam zbliża się do końca swojego życia. Zaczyna jej brakować paliwa jądrowego, dlatego staje się niestabilna. Gdy co kilka tysięcy lat warstwa helu wokół jądra ulega zapłonowi, odrzuca sferyczną otoczkę gazową. Gaz odrzucony w trakcie ostatniej takiej erupcji jest wyraźnie widoczny w postaci bańki gazowej otaczającej gwiazdę. Otoczka ta ukrywa prawdziwą wielkość gwiazdy centralnej znajdującej się w centrum obrazu i mieszczącej się na obszarze jednego piksela.

Powłoka gazowa znacznie większa i ciemniejsza od centralnej gwiazdy posiada bardzo złożone szczegóły. Pomimo że zjawiska towarzyszące końcowym etapom życia gwiazd są najczęściej nieregularne i gwałtowne, to jednak w tym wypadku powłoka gazowa jest niemal idealnie sferyczna.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]