Ulica Kulparkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ulica Kulparkowska
Вулиця Кульпарківська
Kulparków, Skniłówek
Obiekt zabytkowy nr rej. 95
Ilustracja
Budynek Lwowskiego Obwodowego Szpitala Psychiatrycznego (bud. nr 95).
Państwo

 Ukraina

Obwód

 lwowski

Miejscowość

Lwów

Długość

3,8 km

Poprzednie nazwy

Droga Sokolnicka, Droga Kulparkowska, Obrońców Lwowa (cz.), Droga Kulparkowska (cz.), Landsergasse (cz.), Golbergergasse (cz.)

Położenie na mapie Lwowa
Mapa konturowa Lwowa, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Ulica Kulparkowska”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Ulica Kulparkowska”
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ulica Kulparkowska”
Ziemia49°50′04,6″N 23°59′27,1″E/49,834611 23,990861

Ulica Kulparkowska (ukr. вулиця Кульпарківська, Wułycja Kulparkiwśka) – jedna z głównych ulic Lwowa, biegnąca od dawnej Rohaczki Horodotskiej przy ulicy Gródeckiej. Przebiega przez tereny Kulparkowa i Skniłówka do granic miasta i łączy się z autostradą Lwów – PustomytySzczyrecMedenychi.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Współczesna nazwa powstała na początku XX wieku jako droga Kulparkowska i jest związana z podmiejską wsią Kulparków, która w 1930 roku została włączona do Lwowa. Na przestrzeni dziejów nazwa ulicy zmieniała się kilkakrotnie, ale od 1944 roku pozostaje niezmienna[1].

Budynki[edytuj | edytuj kod]

Zabudowa ulicy, w zależności od miejsca, łączy klasycyzm, modernizm, konstruktywizm. Na Kulparkowskiej zachowały się również niskie domy dawnych wsi Kulparków i Sknylivok. Na Kulparkowska znajduje się nowoczesny budynek z 2000 roku o przeznaczeniu mieszkaniowym i komercyjnym. Przy ulicy Kulparkowskiej 95 znajduje się najsłynniejszy budynek na tej ulicy - kompleks budynków Lwowskiego Obwodowego Szpitala Psychiatrycznego, który we Lwowie nosi również nieoficjalną nazwę "Kulparkiw". Szpital dla psychicznie chorych został założony w 1876 roku[2].

Transport[edytuj | edytuj kod]

Ulica Kulparkowska ma duże znaczenie w schemacie komunikacyjnym Lwowa - zapewnia połączenie głównego i podmiejskiego dworca kolejowego Lwowa z dzielnicami Kulparków, Skniłówek i Sichów oraz z przyległymi wsiami na południe od Lwowa.

Znaczna część ulicy - od początku do skrzyżowania z ulicą Naukową - posiada trasy autobusów miejskich. W 1980 r. poprowadzono linię trolejbusową na odcinku ul. Kulparkowskiej - od ul. Bohaterów UPA do skrzyżowania z ul. Naukową[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]