Węzeł Unii Europejskiej w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Węzeł Unii Europejskiej
Śródmieście
Ilustracja
Węzeł Unii Europejskiej, widok przed remontem
Województwo

 pomorskie

Miasto

 Gdańsk

Poprzednie nazwy

Węzeł Leningradzki,
Węzeł Okopowa

Położenie na mapie Gdańska
Mapa konturowa Gdańska, w centrum znajduje się punkt z opisem „Węzeł Unii Europejskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Węzeł Unii Europejskiej”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Węzeł Unii Europejskiej”
Ziemia54°20′51,4″N 18°38′47,8″E/54,347600 18,646600

Węzeł Unii Europejskiej[1] (dawniej: Węzeł Leningradzki, Węzeł Okopowa)[2]węzeł drogowy w Śródmieściu Gdańska na drodze krajowej nr 91 i drodze wojewódzkiej nr 501.

Opis obiektu[edytuj | edytuj kod]

Węzeł zbudowany w latach 1971–1975. Połączył ul. Okopową z budowaną wówczas Trasą W-Z (obecnie al. Armii Krajowej i Podwale Przedmiejskie). Węzeł posiada trzy poziomy – tunele ulicy Okopowej umożliwiające przejazd z północy na południe, estakadę umożliwiającą przejazd z ul. Okopowej w Podwale Przedmiejskie (wylot w kierunku Warszawy). Ruch we wszystkich pozostałych kierunkach oraz ruch tramwajów odbywa się na poziomie środkowym węzła, gdzie sterowany jest sygnalizacją świetlną[2]. Na terenie węzła znajduje się także przystanek tramwajowy oraz połączone z nim przejście podziemne pod ul. Podwale Grodzkie[3].

Według badań ruchu przeprowadzonych w 2016 roku Węzeł Unii Europejskiej jest drugim najbardziej obciążonym skrzyżowaniem w Gdańsku, dziennie pokonywało węzeł 50 tysięcy pojazdów[4]. Pomimo trzech poziomów nie jest to węzeł bezkolizyjny[2]. Obiekt jest krytykowany za niefunkcjonalność i negatywny wpływ na krajobraz historycznego centrum Gdańska. Pojawiają się propozycje wyburzenia estakady[3][5].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]