Wahraz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wahraz (język pahlawi: وهریز, Weh-rēz, czyli "dobrze obfitujący", lub "posiadający duży dostatek", znany również rzadziej jako Boes[1]) – perski dowódca wojskowy z VI wieku, służący dynastii Sasanidów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Początek kariery[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy o nim wspomniano podczas wojny iberyjskiej, gdzie został wysłany przez szachinszaha Persji, Kawada I do Królestwa Iberii, z rozkazem stłumienia buntu pod dowództwem Gurgena[2]. W okresie panowania syna Kawada, Chosrowa I Anoszirwana (znanego też jako Chosroes I), Jemeńczycy prosili go o pomoc w starciu przeciwko Aksumowi, państwu afrykańskiemu okupującemu dużą części kraju od czasu podboju króla Kaleba. Sayf ibn Dhi Yazan, syn Dhu Yazana, udał się do Chosrowa i zaproponował mu przejęcie przez Persję całego Jemenu, jeśli jego armia pokona Aksumczyków[3].

Ekspedycja do Jemenu[edytuj | edytuj kod]

Następnie Chosrow wysyłał Wahraza i jego syna Nawzadha do Jemenu, na czele niezbyt licznych, bo liczących zaledwie osiuset ludzi, wojsk ekspedycyjnych złożonych z niskiej rangi wojowników, rekrutujących się spośród wojskowej szlachty zwanej Azadan (آزادان). Podczas inwazji na Jemen, Nawzadh zginął, co wywołało złość Wahraza w stosunku do Masruka, aksumskiego władcy Jemenu. Później Wahraz spotkał Masruka w bitwie i zabił go za pomocą strzały, co miało sprawić, że wojska aksumskie zaczęły uciekać. Po wygranej, Wahraz zbliżył się do Sany, gdzie miał wypowiedzieć słowa:

Mój sztandar przenigdy nie zostanie wniesiony [do miasta] w pozycji pochyłej! Rozbić bramę

Zdobycze terytorialne Imperium Sasanidów. Jemen jest widoczny na jasnozielono, jako krótkotrwała zdobycz.

Po zdobyciu Sany, Wahraz przywrócił Sayfa ibn Dhi-Yazana na tronie, jako wasala Imperium Sasanidzkiego[4]. Arabski historiograf, At-Tabari podał, iż głównym powodem zwycięstwa Wahraza nad Aksumczykami, było użycie pandżiganu, czyli prawdopodobnie balisty wyposażonej w ciężkie strzały, co należało do wojskowej technologii, z którą miejscowa ludność była kompletnie nieobeznana. Po zdobyciu Jemenu, Wahrez powrócił do Persji z wielką ilością łupów[5]. W 575, lub 578 roku, sasanidzki wasal Jemenu został zabity przez Aksumczyków, co zmusiło wodza do powrotu na Półwysep Arabski z siłą czterech tysięcy mężczyzn. Wahraz po raz kolejny pokonał tam starych wrogów. Następnie uczynił Madi Kariba, syna Sayfa, nowym królem Jemenu. Wahraz został wówczas mianowany, przez szachinszaha Chosrowa I Anoszirwana, zarządcą Jemenu. Teren ten pozostał w rękach perskich aż do czasów militarnych sukcesów Mahometa i rozprzestrzenienia islamu, ponad pół wieku później. Następcą Wahraza na stanowisku zarządcy Jemenu został jego syn, Marzban.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The History of Al-Tabari: The Sasanids, the Lakhmids, and Yemen. s. 240.
  2. DEYLAMITES, [w:] Encyclopaedia Iranica [online] [dostęp 2020-05-04] (ang.).
  3. A. Guillaume: Summary of Life of Muhammad. s. 30-34.
  4. ABNĀʾ, [w:] Encyclopaedia Iranica [online] [dostęp 2020-05-04] (ang.).
  5. Muhammad and the Origins of Islam. s. 100.