Warszawski Zespół Miejski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gminy, które w 2001 roku miały wejść w skład projektowanego Warszawskiego Zespołu Miejskiego
Warszawski Zespół Miejski na tle województwa mazowieckiego

Warszawski Zespół Miejskizespół miejski, specyficzna jednostka administracyjna na obszarze rozciągającym się wokół Warszawy.

Nieistniejący już dziś Warszawski Zespół Miejski powołano w 1947 rozporządzeniem ministra odbudowy wydanym w porozumieniu z ministrem administracji publicznej. WZM obejmował obszar ówczesnego powiatu warszawskiego[1].

W późniejszym okresie, od 1975 do 1998 nieco większy obszar zajmowało województwo stołeczne warszawskie.

Do projektu ponownego powołania Warszawskiego Zespołu Miejskiego powrócono w 1998 roku, a w roku następnym pojawiły się dwa kolejne projekty ustawy. Prace w parlamencie nad tymi trzema projektami trwały do czerwca 2001 roku, kiedy to uchwalono jednolitą ustawę. Ustawa ta została jednak zawetowana przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, a Sejm nie odrzucił tego weta[2].

WZM miał być nową jednostką administracyjną. W wyniku poselskiej propozycji nowelizacji ustawy warszawskiej, Warszawa wraz z sąsiednimi powiatami miała stanowić jeden szczególny organizm administracyjny nadrzędny w stosunku do powiatów i gmin wchodzących w skład Zespołu.

W skład Warszawskiego Zespołu Miejskiego miały wchodzić powiaty: Warszawa, grodziski, legionowski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński oraz wszystkie gminy wchodzące w skład tych powiatów. Istniała możliwość przystępowania do Zespołu kolejnych gmin i powiatów[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]