Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Przestrzeń euklidesowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Przestrzeń euklidesowa[edytuj | edytuj kod]

Artykuł był nieco niedopracowanym zbiorem informacji ale w tej chwili chyba zarówno oferuje kompleksową jak i bogatą informację nt. tego czym jest przestrzeń euklidesowa. Być może będzie wymagał jeszcze kilku poprawek, ale zasadniczo treść jest raczej bez zarzutu. nimdil 00:56, 22 kwi 2006 (CEST)

Za

Przeciw

Dyskusja Jeżeli jest jeszcze "nieco niedopracowanym zbiorem informacji" to należy poczekać, aż będzie dopracowanym i wtedy zgłosić. Michał "Stalowy Kangur" Rosa  05:36, 23 kwi 2006 (CEST)

Napisałem, że był taki. Moim zdaniem jest już dopracowany a napisałem jak było bo to nie przeze mnie jest napisane tylko przeze mnie co najwyżej wykończone. Ja w każdym razie nie widzę co można by lub należałoby w nim zmienić. nimdil 11:01, 23 kwi 2006 (CEST)

Brakuje podstawowej informacji - przestrzeń euklidesowa (a właściwie Euklidesowa) to przestrzeń, w ramach której obowiązuje wszystkie pięć aksjomatów Euklidesa, łącznie z kontrowersyjnym piątym. Jest to przestrzeń metryczna, i co nie jest dziwnym Euklides używał metryki euklidesowej (stąd np. twierdzenie Pitagorasa) - i w ten sposób całość odzwierciedla najprostsze fizyczne zależności między obiektami na podłożu płaskim (ówczesne realia geometrii). Późniejsza matematyka podała bardziej formalny opis oraz przykłady przestrzeni nieeuklidesowych - choćby powierzchni kuli, na której taki wspomniany trójkąt wygląda całkiem inaczej. :) Do tej pory jednak w szkołach zazwyczaj uczy się tylko o przestrzeniach euklidesowych, o innych co najwyżej wspominając.

Nie jestem niestety matematykiem i boję się napisać jakieś bzdury :>, ale brak mi tego. Cieszyłbym się też z opisu oryginalnej interpretacji Euklidesa i późniejszych - pojęcie iloczynu kartezjańskiego itp. jest jednak późniejsze. Tyle na pierwszy rzut oka. aegis maelstrom δ Dawno temu :]

myślałem o tym, ale jest to całkiem nieźle wytłumaczone w Elementach i byłoby to w znacznej części powtarzaniem się. Natomiast odnośnik do Elementów jest. Sprawa jest - faktycznie - warta zastanowienia. nimdil 19:05, 23 kwi 2006 (CEST)