Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Grzyby marynowane

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Grzyby marynowane[edytuj | edytuj kod]

Uzasadnienie

Po dopisaniu informacji o najwcześniejszych rosyjskich przepisach na grzyby marynowane ten artykuł już się nadaje na DA. To jest chyba temat nie do wyczerpania, więc AnM raczej z niego nie będzie. Gżdacz (dyskusja) 15:06, 29 sty 2022 (CET)

Uwagi merytoryczne
  1. Brakuje streszczenia. Kenraiz (dyskusja) 15:43, 29 sty 2022 (CET)
    Dopisałam trochę ogólnych informacji. Hortensja (dyskusja) 12:59, 6 lut 2022 (CET)
    Streszczenie powinno zawierać informacje zawarte w głównym tekście, a więc nie ma potrzeby umieszczania w nim przypisów. PuchaczTrado (napisz tutaj) 16:39, 8 lut 2022 (CET)
    Streszczenie zawiera też info, które jest ogólnym info edukacyjnym, ale nie zostało rozbudowane (jeszcze) w haśle. DA nie musi przecież wyczerpywać tematu, ale pewne wzmianki mogą, a nawet powinny być, stąd przypisy. Hortensja (dyskusja) 20:37, 8 lut 2022 (CET)
  2. W definicji napisane jest, że potrawa jest charakterystyczna dla kuchni polskiej (i koniec), a w treści są odwołania do źródeł niemieckich, francuskich, rosyjskich i angielskich wskazujących na to, że bynajmniej potrawa nie ma charakteru endemicznego. Kenraiz (dyskusja) 15:43, 29 sty 2022 (CET)
    Poprawiłem. Gżdacz (dyskusja) 18:03, 29 sty 2022 (CET)
    Dodałam informację o tym do wstępu. Hortensja (dyskusja) 12:59, 6 lut 2022 (CET)
  3. W Receptura i wytwarzanie spodziewałbym się nie konkretnego przepisu, ale raczej syntezy przepisów - co czyni grzyby marynowane, marynowanymi. Jakie składniki występują zawsze, a jakie opcjonalnie. Do tego, stety-niestety, wymagane jest szersze źródło, traktujące sprawę ogólniej, a nie książka kucharska. Inaczej wpadamy w błąd merytoryczny polegający na wyciąganiu ogólnyc wniosków z obserwacji szzegółowej. Masur juhu? 10:36, 31 sty 2022 (CET)
    Dodałam bardzo uogólnioną informację już we wstępie (Została przeniesiona do rozdziału). Hortensja (dyskusja) 12:59, 6 lut 2022 (CET)
  4. Brak istotnej kwestii stosowania kwasku cytrynowego. Masur juhu? 18:45, 31 sty 2022 (CET)
    We wstępie (przeniesione dalej) dodałam info o stosowaniu innych kwasów do konserwowania grzybów. Hortensja (dyskusja) 12:59, 6 lut 2022 (CET)
  5. Historia dania powinna być opracowana na źródle wtórnym. Obecnie to analiza i spis źródeł pierwotnych. Jest to niezłe, wszystko to sprawdzone dane, ale w żaden sposób nie dające pewności, choćby podstawowej, kompletności. W zwykłym czy CzyWieszowym artykule ok, ale w DA jednak to spora luka. Masur juhu? 09:59, 2 lut 2022 (CET)
    Niestety nic nie udało mi się znaleźć o historii:-( Zmieniłam nagłówek na W książkach kucharskich. Gżdacz bardzo się napracował, aby wyszukać to, co jest w artykule. Hortensja (dyskusja) 15:37, 6 lut 2022 (CET)
    Lista książek kucharskich, w których nie opisano potrawy stanowiącej temat artykułu, jest moim zdaniem zbędna. Popieram zdanie MAsura co do potrzeby oparcia się na opracowaniu historycznym, a nie na własnych badaniach. PuchaczTrado (napisz tutaj) 16:18, 8 lut 2022 (CET)
    Jednak to jest jakaś wiedza na temat powszechności tej potrawy... Gdarin dyskusja 17:56, 8 lut 2022 (CET)
    Niestety nie ma opracowania historycznego na temat grzybów marynowanych, a przynajmniej ani mnie ani Gżdaczowi nie udało się do niego dotrzeć. Jak coś masz @PuchaczTrado, to proszę podrzuć. Są jedynie artykuły o grzybach marynowanych, w których historia jest opisana: już starożytni Egipcjanie... bez autora i bez odnośników. Myślę, że Gżdacz zrobił dobrą robotę. Także wymienienie książek kucharskich czy Reja, ma IMO sens, bo czytelnik zapyta się, to nic nie było w Reju, który pisał o wszystkim, czy w takiej a takiej pozycji. Zależy jak się na to popatrzy, nie sądzisz? Hortensja (dyskusja) 20:37, 8 lut 2022 (CET)
    Jeżeli opracowania nie ma, to trudno. Trzeba zostawić stworzenie go historykom. Badania własne nie są na Wikipedii właściwą odpowiedzią. Sam się tematem historii kulinarnej nie zajmuję, więc nawet nie jestem w stanie ocenić, na ile taka lista jest miarodajna, ile było niewydanych drukiem książek kucharskich w międzyczasie. Na pewno sporo w języku niemieckim. PuchaczTrado (napisz tutaj) 21:40, 8 lut 2022 (CET)
    Sensowna jest informacja, kiedy opisano ją po raz pierwszy. Informacje źródłowe dotyczące częstości opisania poszczególnych potraw mogą być interesujące jako materiał badawczy dla historyka kulinariów, ale Wikipedia nie służy do publikowania zestawień materiałów badawczych. PuchaczTrado (napisz tutaj) 20:38, 8 lut 2022 (CET)
    Ja rozumiem, że podanie informacji jest niekompletne i mało ścisłe. Wynika to z faktu, że sztuka kulinarna nie jest jak matematyka. Mało kto profesjonalnie zajmuje się historią kuchni, potraw itd. Są to najczęściej nieliczni historycy-badacze-hobbyści, mający dostęp do archiwów. Podanie kto, gdzie i kiedy po raz pierwszy coś ugotował w przypadku potraw starych jak świat jest niemożliwe, co najwyżej można czasami znaleźć info o pierwszej wzmiance piśmiennej. Nawet w przypadku współcześnie opracowanych potraw są z tym problemy – patrz artykuł o banana split. Jeszcze szukałam, aby pod kątem Twoich uwag coś poprawić. Znalazłam History of mushroom consumption and its impact on traditional view on mycobiota – an example from Poland [1], ale niestety w pracy nie ma nic o grzybach marynowanych. Wyczerpałam swoje możliwości. Hortensja (dyskusja) 11:51, 9 lut 2022 (CET)
    No widać, że jednak nie zrozumiałaś mojego zarzutu. Nie jest problemem, że w artykule, nawet medalowym brakuje jakiejś informacji, jeżeli nie ma jej też w opracowaniach. Problemem jest, jeżeli w Wikipedii są informacje, których nie ma w opracowaniach, bo Wikipedia nie jest miejscem do zamieszczania wyników swoich badań. PuchaczTrado (napisz tutaj) 09:44, 10 lut 2022 (CET)
    Już jest przypis książkowy do stosowania marynowanych shiitake na szeroką skalę w kuchni japońskiej. Hortensja (dyskusja) 11:06, 10 lut 2022 (CET)
    Dodałam też przypis i jedno zdanie, na podstawie pracy Uniwersytetu w Genewie, że octu jako środka do konserwowania żywności używali już Babilończycy. Czy w takiej postaci hasło jest już dla Ciebie @PuchaczTrado do zaakceptowania? Hortensja (dyskusja) 11:47, 10 lut 2022 (CET)
    To jest w ogóle informacja dotycząca marynowania jako takiego, a nie marynowania grzybów. Powtórzę jeszcze raz, to nie brak treści jest głównym problemem tego hasła. PuchaczTrado (napisz tutaj) 12:44, 10 lut 2022 (CET)
Uwagi do stylu (język, struktura)
  1. Artykuł zawiera obszerne cytaty w dużej liczbie, stanowiące znaczącą część treści. Zważywszy na wolną licencję Wikipedii, formuła cytatu jest czymś, czego warto unikać. Tu problem jest tym bardziej istotny, że zamieszczone są dwa cytaty po niemiecku i angielsku (sic!). Użycie cytatów w języku polskim ma tu zaletę i wadę – plusem jest ciekawa, dawna polszczyzna, minusem jednak podanie instrukcji (tym jest przepis kucharski) w języku współcześnie w dużym stopniu trudnym do zrozumienia. Wolałbym by cytaty zastąpione zostały jednak tekstem napisanym współczesną polszczyzną. Kenraiz (dyskusja) 15:43, 29 sty 2022 (CET)
    Wszystkie cytaty są w PD, bo są bardzo stare - zatem licencyjnie nie ma problemu - nawet odwrotnie, cytaty mają mniej ograniczeń prawnych niż reszta treści. W moim odczuciu bardzo dodają smaku artykułowi, ale to kwestia do dyskusji. Oczywiście wierne tłumaczenie nie wchodzi w grę ze względu na OR, szczególnie grożące w wypadku tekstów oryginalnych pisanych archaicznym językiem. Gżdacz (dyskusja) 16:41, 29 sty 2022 (CET)
    Masur usunął cytaty. Została tylko piękna grafika ze stroną z książki kucharskiej. Hortensja (dyskusja) 12:59, 6 lut 2022 (CET)
  2. Jeśli cytaty wnoszą coś merytorycznego do treści, winny być podsumowane, omówione. Jeśli natomiast to tyko takie ilustracje, należy je usunąć. Bardzo utrudniają one czytanie, przyswajanie informacji, rozbijają wizualnie hasło. W ogóle nie potrzeba zamieszczać cytatów-przepisów. Np. mamy informację: Marynowanie grzybów było przy tym omawiane zarówno [...]. Z tej ostatniej pochodzi poniższy przepis, specyficzny gotowaniem pieczarek w mleku i użyciem gałki muszkatołowej i kwiatu muszkatołowego jako przypraw. Przepis z książki dla kobiet jest co do słowa identyczny. - i to jest świetne podsumowanie merytoryczne, esencja informacji. Przepis-cytat poniżej nie wnosi już nic do hasła. Ja już wiem, że jest identyczny, jak w innych książkach; ale niekoniecznie muszę znać jego treść - to już rola wikiźródeł (albo przypisu). Podobnie kolejny: We wprowadzeniu do rozdziału Made dishes znajdowała się zresztą opinia - spoko. Proszę powiedzieć, jaka opinia; co już uczyniono. I koniec. I tak właśiwie każdy kolejny.
    Cytaty zostały usunięte, chyba przez Masura. Hortensja (dyskusja) 12:59, 6 lut 2022 (CET)
  3. Jeżeli hasło ma być o marynowaniu w ogóle, to dlaczego pominięto Azję? Grzyby marynuje się na pewno w Chinach i Japonii (od dawna). Pewnie nie tylko tam. --Teukros (dyskusja) 17:37, 31 sty 2022 (CET)
    To ciekawe. Na pewno grzyby się tam fermentuje, ale z marynowaniem się nie spotkałem (celem przechowania). Z drugiej strony mamy danmuji, więc czemu nie grzyby (są takie przepisy dla grzybów też, ale w nich chodzi o marynowanie add hoc, marynowanie w znaczeniu, jak z mięsem przed grillowaniem, celem wzbogacenia smaku, a nie jak u nas, celem przechowania). Ale racja, mamy tutaj dużą białą plamę. Masur juhu? 18:43, 31 sty 2022 (CET)
    Może jednak artykuł nie jest o marynowaniu grzybów w occie (które chyba jednak występuje w kuchniach Azji, według różnych tekstów z GB nawet na skalę przemysłową [2]) jako o pewnej technice konserwowania określonej grupy produktów - ale o pewnej potrawie, która jest dość konkretnym i izolowanym zjawiskiem kulturowym. Idąc tym tokiem myślenia, nie pisałbym tu o Azji, już choćby ze względu na bardzo odmienną rolę grzybów w kuchni i odmienność stosowanych gatunków. Bardziej brakuje jakichś wzmianek o Żydach aszkenazyjskich, o których to bardzo ważna potrawa. Henryk Tannhäuser (...) 18:58, 31 sty 2022 (CET)
    To hasło nie jest o marynowaniu ogólnie, bo tym hasłem jest hasło marynowanie. To hasło dotyczy jedynie grzybów marynowanych jako potrawy charakterystycznej dla kuchni polskiej, żydowskiej i rosyjskiej, a za sprawą emigracji rozpowszechnioną w inne zakątki np. do USA. Jak coś znajdę o marynowaniu grzybów w kuchniach azjatyckich, to dopiszę. Hortensja (dyskusja) 12:59, 6 lut 2022 (CET)
    Wzmianka o kuchni francuskiej i japońskiej już jest. Hortensja (dyskusja) 15:32, 6 lut 2022 (CET)
  4. niezbyt dobrze wygląda sekcja "Odniesienia kulturowe" z odniesieniem do jednej tylko książki. Warto poszukać jeszcze innych, jak macie ochotę uzupełnić, to dorzucam parę źródeł: Gogol, piliśmy wódkę pod smażoną szczukę i marynowane prawdziwki ([3]) Gdarin dyskusja 18:23, 6 lut 2022 (CET)
    Poszerzyłam o 2 dodatkowe pozycje, wykorzystując podane przez Ciebie linki, za które bardzo dziękuję, bo samej nic nie udało mi się znaleźć w tej materii. Hortensja (dyskusja) 17:56, 7 lut 2022 (CET)
    W kwestii odniesień kulturowych moim zdaniem powinniśmy zachowywać jakąś wagę. Co innego, jak grzyby odgrywają fabularną rolę w opowiadaniu, jak u Tokarczuk, a inna sprawa gdy ktoś je sobie zagryza podczas wyprawy po Rosji. Raczej nie umieszczałbym przypadków, gdzie grzyby są jednym z bardzo wielu elementów tła, bez dodatkowego znaczenia. PuchaczTrado (napisz tutaj) 16:34, 8 lut 2022 (CET)
Ta wzmianka z Mariusza Wilka podkreśla, że marynowane grzyby jedzą jako zakąskę do wódki nawet na dalekiej północy (odniesienie kulturowe; książka podróżnicza uznanego autora). Raczej nie ma pozycji w literaturze pięknej poświęconej grzybom marynowanym jako bohaterom książki. Jak coś znasz, to daj znać i dopiszemy. Mnie nie udało się znaleźć. O grzybach i grzybobraniu znalazłoby się wiele, nawet w Panu Tadeuszu, ale już o marynowanych nic nie znalazłam. Sorry. Hortensja (dyskusja) 20:37, 8 lut 2022 (CET)
To inaczej rozumiemy pojęcie odniesienia kulturowego. Czy jak bohaterowie powieści przejdą w drodze do domu przez ulicę, to to będzie powód, żeby dodać ową powieść jako odniesienie kulturowe w haśle ulica? Nie widzę problemu w tym, że sekcja jest niezbyt wypełniona, zwłaszcza, że marynowane grzyby nie mają bardzo silnego kodu kulturowego. PuchaczTrado (napisz tutaj) 20:50, 8 lut 2022 (CET)
Mają super silny, tylko nie znaleźliśmy o nim tekstów. Szukając (bezskutecznie) takich, znalazłem np. zdanie że "Wódka i zakąska stanowią prymarny, rosyjski archetyp porządkujący świat", i wymienia się tam też grzyby marynowane. To samo można powiedzieć o Polsce, gdzie może być zresztą bardzo negatywny ("Kiedyś lubił rydzyki w occie i rewolucją straszył" Gałczyńskiego jest to przecież tekst niezwykle wręcz antygrzybowy). Podanie kilku przykładów - nawet jeśli zgadzamy się, że forma jest zła - trochę jednak wypełnia tę lukę. Henryk Tannhäuser (...) 21:01, 8 lut 2022 (CET)
Ja trafiłem z kolei na jakąś zmiankę tutaj. Skoro są w tytule opracowania, to może tam miały jakąś istotną rolę. PuchaczTrado (napisz tutaj) 09:50, 10 lut 2022 (CET)
Dodałam przypis książkowy o ważnej roli grzybów w kuchni rosyjskiej z książki International Cuisine. Hortensja (dyskusja) 11:17, 10 lut 2022 (CET)
Uwagi do uźródłowienia
  1. W dniu 30 grudnia 2013 dostępne były w sprzedaży detalicznej między innymi pieczarki, kurki, podgrzybki, borowiki, maślaki zwyczajne i rydze marynowane, sprzedawane pod co najmniej 8 różnymi markami[2]. - to jest OR. I jeszcze w dodatku obarczony błędami metodologicznymi. Skąd 2013? Dlaczego generalizje się wyniki na podstawie jednego zapytania, w jednej sieci sklepów. Informacja do usunięcia, gdyż właściwie nie jest "uźródławialna".
    Przeredagowałam i dodałam mocny materiał źródłowy. Hortensja (dyskusja) 13:12, 6 lut 2022 (CET)
  2. Przypis 4 ( Lilly Gelman: Talk of the Table Jews and ’Shrooms (ang.). Momentmag,) odnosi się do informacji kulturowej, ale to tylko magazyn internetowy - słabo. Kolejne - [6] Japanese style marinated shiitake mushrooms - jest przepisem. Jak istnienie przepisu uźródławia nam informację: W kuchni japońskiej tradycyjnie marynowane są [...]? Co najwyżej może być przypisem do informacji "istnieje przepis na marynowane shitake". Przypis 7 - błąd w ISBN. Przypis 12 w ogóle nie zawiera informacji z poprzedzającego zdania: Obok grzybów zakonserwowanych przy pomocy octu lub kwasu octowego, na światowym rynku spożywczym znajdują się także grzyby zakonserwowane przez dodanie innych kwasów czy glukonolaktonu. Ponadto odnosi się on raczej do "kwaszenia" niźli "marynowania". To wszystko należy wyciąć. Masur juhu? 11:32, 8 lut 2022 (CET)sieci
Już wyjaśniam. Przejrzałam więcej materiałów źródłowych i shiitake są marynowane, tych przepisów jest w sieci zatrzęsienie, ale dałam jeden przypis, bo chyba nie ma sensu uźródławiać coś wielokrotnie, co łatwo sprawdzić w sieci. Co do tego zdania, to przypis numer 12 uźródławia info o glukonolaktonie, a przypis numer 7 dodany na końcu zdania uźródławia całą resztę. Oczywiście glukonolakton tylko zakwasza, ale na pewno przy produkcji dodawane są też jakieś przyprawy, żeby było smaczniejsze i pachnące. Hortensja (dyskusja) 20:37, 8 lut 2022 (CET)
Nawet 100 przepisów na marynowane shikake nie uźródławia tego, że jest to danie tradycyjne dla kuchni japońskiej. Równie dobrze mogłyby być ślady jakiejś popularnej mody sprzed 10 lat. Kolejny raz, w Wikipedii nie zajmujemy się wyciąganiem wniosków, bo to OR. PuchaczTrado (napisz tutaj) 09:37, 10 lut 2022 (CET)
Po problemie. Znalazłam książkę o kuchni japońskiej, w której cały rozdział został poświęcony roli marynowanych grzybów, w tym shiitake: These marinated shiitake mushrooms are added to many dishes - often as a garnish or tossed in with a mixture of already prepared foods. Uff. Hortensja (dyskusja) 11:02, 10 lut 2022 (CET)
Uwagi dot. neutralności
  1. Dlaczego na początku hasła wyróżniono Polskę? Marynowanie grzybów to nie tylko nasza specjalność i tradycja. --Teukros (dyskusja) 17:37, 31 sty 2022 (CET)
    Dodałam informacje o innych kuchniach narodowych. Hortensja (dyskusja) 12:59, 6 lut 2022 (CET)
Uwagi dot. problemów technicznych


Sprawdzone przez
  1. Hortensja (dyskusja) 15:40, 6 lut 2022 (CET) Starałam się uwzględnić wszystkie uwagi i zastrzeżenia, które pojawiły się do tej pory w dyskusji i pod ich kątem wprowadziłam dopiski i drobne poprawki.
  2. Gdarin dyskusja 20:06, 7 lut 2022 (CET) ciekawe hasło, gratulacje dla autorów
  3. Również gratuluję. Wprawdzie ostatni rozdział wydaje się zbyt pobieżny, ale całość jest świetna. Henryk Tannhäuser (...) 20:27, 7 lut 2022 (CET)
  4. Artykuł wydobrzał, a jeszcze widać większy w nim potencjał (przede wszystkim oryginalne treści ze wstępu warto umieścić w głębi artykułu zostawiając tu streszczenie, może i krótsze, ale już bez odnośników do źródeł, rozszerzenie wątków innych kuchni narodowych pozwoliłoby zmniejszyć trochę polonocentryzm trochę nazbyt mocny obecnie). Mimo tych uwag artykuł godzien wyróżnienia. Kenraiz (dyskusja) 09:34, 8 lut 2022 (CET)
  5. Czytałem, więc jest sprawdzony, ale to mój votum separatum odnośnie DA. Wg mnie nie może być DA hasło, które nie korzysta z opracowań kompilujących. Vide ta historia. Plus inne mankamenty, nie tyle w treści, co w metodyce. Ogólnie, hasło poprawne, uźródłowione (nie bez mankamentów). Masur juhu? 11:32, 8 lut 2022 (CET)
  6. Bardzo ciekawy artykuł. Mimo niewielkich mankamentów moim zdaniem zasługuje na DA. Jamnik z Tarnowa Napisz coś 11:49, 10 lut 2022 (CET)
  7.  Przeciw nadawaniu statusu DA. DA zakłada pewne braki, ale tutaj problemów jest dużo. Głównym jest próba nadrobienia braku opracowań historycznych własnymi badaniami starych książek kucharskich. Dodatkowo mamy wyraźny polonocentryzm i chaos w odniesieniach kulturalnych. Czasami mniej znaczy lepiej. PuchaczTrado (napisz tutaj) 13:09, 10 lut 2022 (CET)
    Proszę o przedłużenie dyskusji, o ile jest to możliwe. W tym czasie postaram się skorygować hasło pod kątem powyższych zastrzeżeń. Hortensja (dyskusja) 11:33, 11 lut 2022 (CET)
    1)Utworzyłam osobny rozdział o marynowanych grzybach w innych kuchniach. 2)Nieco zmieniłam układ artykułu, aby był jeszcze bardziej przejrzysty. 3)Sprawdziłam, szukając w trzech językach, ale w sieci i googlebooks nie natrafiłam na całościowe opracowania dotyczące historii kulinarnej grzybów marynowanych. 4)W związku z brakiem materiałów źródłowych wtórnych w tym niszowym temacie, proponuję zaakceptować uźródłowienie materiałami źródłowymi pierwotnymi rozdziału poświęconego historii grzybów marynowanych w książkach kucharskich. Są to informacje niekontrowersyjne, bez konfliktu interesów, dotyczące zagadnienia z życia codziennego, weryfikowalne bezpośrednio w danej książce kucharskiej, a więc nie wymagają wyjątkowych źródeł wtórnych na ich potwierdzenie. Autor wymienia jedynie fakty, bez przedstawiania własnej interpretacji, opinii czy poglądów. Hortensja (dyskusja) 17:55, 12 lut 2022 (CET)
Dyskusja luźna
  1. Sprawdzę w en-języcznych książkach (On food and cooking oraz Art of fermentation) czy mamy jakieś generalne opisy. A także cyknę zdjęcia marynowanych grzybków w domu, bo te co są, nie wyglądają reprezentatywnie. To zrobi się kategorię na commons :) Masur juhu? 10:36, 31 sty 2022 (CET) ps. jak tu nie wrócę w jakimś rozsądnym czasie, czy mogę autora prosić by mnie pingnął w mojej dyskusji? Dziękuję!
  2. Usunąłem te cytaty. Po analizie - rzeczywiście były one zbędne, nie wnosiły nic do treści. Masur juhu? 09:59, 2 lut 2022 (CET)
  3. W związku z kierunkiem dyskusji i dokonanymi w artykule zmianami straciłem zainteresowanie tematem i wyróżnieniem. Edytujcie śmiało, ale ja się w to już nie będę angażował. Gżdacz (dyskusja) 13:13, 2 lut 2022 (CET)
    @Gżdacz. Gżdaczu, ale dlaczego od razu tracisz zainteresowanie. IMO powinieneś się cieszyć, że tylu ludzi okazało zainteresowanie grzybkami marynowanymi i podzieliło się merytorycznymi opiniami, a nie jakimiś złośliwymi. Co Ci stoi na przeszkodzie, żeby rozbudować to hasło? Przemyśl sprawę. Hortensja (dyskusja) 10:36, 3 lut 2022 (CET)
    @Masur - też pingnę. Zgadzam się, że ilość cytatów w pierwotnej wersji artykułu była nadmierna. Ale: stosowanie cytatów w funkcji ilustracyjnej jest powszechną praktyką w publikacjach (historycznych) dotyczących kuchni, w tym tych poważniejszych, np. w encyklopediach kulinarnych. Całkowite usunięcie cytatów jest sprzeczne z powszechnie występującymi zwyczajami, które w dodatku są zupełnie zasadne. Cytaty pełnią tu takie same funkcje, jak grafiki. Specyfika tematyki kulinarnej jest też taka, że nie cofamy się przed podawaniem informacji o charakterze ciekawostkowym oraz charakterystycznych przykładów. Publikacje kulinarne chętnie zbierają nawet kurioza - nie tylko dlatego, że jest to ciekawe dla czytelników, ale także dlatego, że jest to zwyczajnie ważne dla funkcjonowania kulinariów w kulturze. I tutaj nie powinniśmy naginać konwencji zewnętrznych do konwencji Wiki, ale odwrotnie - nagiąć konwencję Wiki do zewnętrznej. W sumie uważam więc działania Masura za w pewnej mierze słuszne, ale nadmierne i przedwczesne (lepiej było to jednak postarać się omówić z Gżdaczem). Henryk Tannhäuser (...) 11:39, 3 lut 2022 (CET)
    Został jeden cytat w formie grafiki. Bardzo ładnie się prezentujący. Hortensja (dyskusja) 13:12, 6 lut 2022 (CET)
    @Hortensja Bukietowa Hortensjo, bardzo dziękuję za Twój głos, próbowałem się zmusić, ale nie dałem rady. Wypowiedzi dyskutantów odebrałem tak, że w tym wypadku nie rozbudowa, tylko rozbiórka jest pożądana. Miałem do tego artykułu emocjonalny stosunek, proporcjonalny do pracy i starań jakie w niego włożyłem, więc nie wezmę udziału w usuwaniu z niego treści. Rozumiem, ten artykuł nie jest moją własnością i nie mogę nikomu zabronić przerabiania go. Jedyną dostępną mi metodą ochrony mojej wizji jest wycofanie się. Odtąd to Wy się nim zajmujecie i będzie taki, jakim go zrobicie. Gżdacz (dyskusja) 22:25, 4 lut 2022 (CET)
    @Hortensja Bukietowa, @Gżdacz, @Henryk Tannhäuser, @Masur proponuję przywrócić jeszcze choć jeden cytat po polsku, który zwiększy atrakcyjność hasła i "rozbije" długi blok tekstu ożywiając go, wybrałbym cytat z Gospodarza doskonałego, fajny historyczny przepis na marynowane rydze napisany archaicznym językiem Gdarin dyskusja 20:06, 7 lut 2022 (CET) Ponieważ nikt nie wyraził sprzeciwu to wstawiłem ten cytat. Sztuk jeden. Gdarin dyskusja 17:57, 8 lut 2022 (CET)
Podumowanie

Półżartem można powiedzieć, że tematyka artykułu jest smaczna. Kwestią dyskusyjną jest to czy źródłem pierwotnym są książki kucharskie, czy też byłyby nimi same słoiki gotowych marynowanych grzybków. Na szczęście istnieją wydawnictwa encyklopedyczne, które o tym specjale mówią. Dwa z nich wstawiłem do artykułu, więc można (@Gżdacz, @Hortensja Bukietowa) do przypisów sięgnąć i uźródłowić część akapitów. W tej sytuacji oznaczam wyróżnieniem. Jacek555 09:10, 13 lut 2022 (CET)

@Jacek555 Wow, dałeś wyróżnienie, bo można sięgnąć i uźródłowić? Zawsze mi się wydawałao, że oceniamy obecny stan artykułu, a nie to, co kiedyś w nimi można zrobić. PuchaczTrado (napisz tutaj) 19:23, 13 lut 2022 (CET)
  • Myślę, że korzyścią dla projektu jest pomoc w ulepszeniu. Wiele uwag zgłaszanych w trakcie dyskusji zostało usuniętych. Czy uważasz, że w czasie zakończenia dyskusji artykuł miał braki uniemożliwiające odznaczenie? Czy sądzisz, że opisy historii marynowania grzybów zawarte w książkach kucharskich nie są wystarczającym źródłem? Autor nie opisywał grzybów na podstawie swoich doświadczeń. Dołączone zostały odniesienia do publikacji encyklopedycznych. Zaznaczyłem, że można też źródła podpiąć w postaci dodatkowych przypisów i do innych akapitów. I tylko tyle. Jacek555 20:24, 13 lut 2022 (CET)
    • @Jacek555 Czy uważasz, że w czasie zakończenia dyskusji artykuł miał braki uniemożliwiające odznaczenie? - zdecydowanie. Wyraziłem to w dyskusji. Błędne uźródłowienie chociażby. Masur juhu? 12:24, 14 lut 2022 (CET)
    Czy uważasz, że w czasie zakończenia dyskusji artykuł miał braki uniemożliwiające odznaczenie? – nawet wstawiłem szablon z czerwonym minusem, żeby nikt nie przeoczył. PuchaczTrado (napisz tutaj) 12:48, 14 lut 2022 (CET)
  • Przepraszam, że odpowiadam z lekkim opóźnieniem. Za przyznaniem wyróżnienia opowiedziało się 5 na 7 osób. Rozumiem, że dla opowiadających się za przyznaniem wyróżnienia używanie tekstów z książek kucharskich do uźródłowienia informacji o danej potrawie nie stanowiło wady uniemożliwiającej wyróżnienie. Stosując zasadę zdrowego rozsądku, trudno spodziewać się, że może istnieć publikacja naukowa analizująca przepisy na marynowanie grzybów lub opisująca historię kulinarną tak wąskiego zagadnienia. Być może gdyby to był artykuł o książce kucharskiej i tylko ona byłaby źródłem, to jak najbardziej byłoby to użycie źródła pierwotnego. W tym przypadku chodzi o wyrób, który jest opisywany w publikacjach specjalistycznych, jakimi są także książki kucharskie. Najwyraźniej dyskutanci wychodzili z takiego założenia. Uwagi zgłaszane przez Was w toku dyskusji były omawiane i m.in. Hortensja, ale także Masur nanosili poprawki. Odpowiedź i wyjaśnienie Hortensji z 12 lutego nie było oprotestowane. Jacek555 08:02, 16 lut 2022 (CET)
    Jeślibyś przeczytał moje zarzuty, to zobaczyłbyś, że nie postuluję zastąpienia kwerendy źródłowej opracowaniem, które może nie istnieć, ale jej usunięcie. Odpowiedź nie była oprotestowana, bo i czasu na to nie zostawiłeś. Mogłeś zapytać osoby zgłaszające zarzuty, czy już są one rozwiązane. Tym czasem uźródłowienie artykułu tylko się pogorszyło (m. in. teraz mamy link do wyszukiwania na ebayu, który uźródławia rynek na grzyby marynowane w USA. PuchaczTrado (napisz tutaj) 09:03, 16 lut 2022 (CET)