Wikipedia:Tablica ogłoszeń/2015-05

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


28 maja[edytuj | edytuj kod]

24 maja[edytuj | edytuj kod]

23 maja[edytuj | edytuj kod]

  • Przypominam o ogólnoświatowych wyborach przy Wikimedia Foundation.
10 maja zakończyły się wybory przedstawicieli społeczności w Komitecie Finansowym: wybrani zostali: Lorenzo Losa, Michał Buczyński, Liam Wyatt, Michael Peel i Itzik Edri. Pełne wyniki.
Od 17 do 31 maja trwają najważniejsze wybory powszechne w Wikimediach - do Rady Powierniczej Fundacji. Rada jest najwyższą instancją nadzorującą Wikimedia Foundation. Wybieramy troje przedstawicieli społeczności edytorów: strona wyborów na Meta.
Ordynacja wyborcza pozostaje ta sama, co przy wyborach do FDC i kryteria przyznające prawo głosu są łatwe do spełnienia. Głosujemy na bezpiecznej stronie, anonimowo, a wynik będzie znany po zakończeniu. System wyborczy przypomina wybory do Komitetu Arbitrażowego: głosujemy na każdego z kandydatów z osobna, liczy się stosunek głosów pozytywnych do sumy: pozytywnych i negatywnych. Głos neutralny przy danym kandydacie oznacza de facto brak wzięcia udziału w głosowaniu na konkretnego kandydata.
Kandydaci: dwadzieścioro osób z całego świata, w tym jeden kandydat z Polski - kończący kadencję pierwszy przewodniczący Komitetu Finansowego przy WMF, użytkownik @Pundit.
Poza prezentacjami kandydatów można zapoznać się z ich odpowiedziami na publiczne pytania.
Wybory przedstawicieli społeczności w Radzie Powierniczej odbywają się co dwa lata.
aegis maelstrom δ 22:22, 23 maj 2015 (CEST)[odpowiedz]

16 maja[edytuj | edytuj kod]

15 maja[edytuj | edytuj kod]

12 maja[edytuj | edytuj kod]

Przypominajka z kilkoma terminami dotyczącymi tegorocznej Konferencji Wikimedia Polska:

  • rezerwacja noclegu w trakcie konferencji - do 15 maja włącznie
  • rezerwacja wyżywienia w trakcie konferencji - do 30 maja włącznie
  • wnioskowanie o dofinansowanie dojazdu na konferencję / zwolnienie z donacji - do 15 maja włącznie
Wojciech Pędzich Dyskusja 21:25, 12 maj 2015 (CEST)[odpowiedz]

10 maja[edytuj | edytuj kod]

aegis maelstrom δ 19:05, 10 maj 2015 (CEST)[odpowiedz]

9 maja[edytuj | edytuj kod]

5 maja[edytuj | edytuj kod]

4 maja[edytuj | edytuj kod]

3 maja[edytuj | edytuj kod]

Wybory na członków FDC oraz Ombudsmana rozpoczęły się dzisiaj i potrwają do 10 maja. Na Ombudsmana startuje dwóch kandydatów. O miejsce w FDC ubiega się jedenaścioro kandydatów.
Wybory do Rady Powierniczej: kandydatury przyjmowane są do 5 maja.
Niniejsze wybory wśród społeczności edytorów odbywają się co dwa lata i dzięki nim uczestnicy projektów mogą wybierać swoich reprezentantów i mieć wpływ na Wikimedia. Rada jest najwyższym ciałem Wikimediów: nadzoruje Fundację i wyznacza priorytety w rozwoju projektu: czy będzie to nowy interface użytkownika, otwieranie i zamykanie projektów, zmiany techniczne czy w zasadach użytkowania. FDC jest ciałem doradczym w sprawach związanych z finansami: m.in. wytyczaniem kierunków rozwoju i oceną działań Fundacji oraz krajowych organizacji przy niej afiliowanych.
W tym roku startuje dwóch kandydatów z Polski: do FDC piszący te słowa aegis maelstrom δ (Wikimedia Polska), do Rady Wikipedysta:Pundit (obecnie: przewodniczący FDC). Pytania w sprawie FDC można kierować do mnie na stronie dyskusji (lub ew. Pundita, który kończy tam kadencję przewodniczącego).
Uprawnienia wyborcze: niewygórowane. Każdy użytkownik, nie bot, zablokowany w najwyżej 1 projekcie i nie głosujący z tego projektu, posiadający co najmniej 300 edycji w całych Wikimediach, w tym co najmniej 20 edycji od 15 października 2014 do 15 kwietnia 2015. Wybory odbywają się za pośrednictwem bezpiecznego łącza.
Z pozdrowieniami, aegis maelstrom δ 16:07, 3 maj 2015 (CEST)[odpowiedz]
P.S. Przykro mi z powodu braku oficjalnego tłumaczenia prezentacji i odpowiedzi na pytania na polski. Czy to z niewielkiej liczby użytkowników, czy niskiego zainteresowania, język polski nie załapał się do krótkiej listy 18 obsługiwanych języków. Jeśli trzeba, mogę przetłumaczyć swoją prezentację.

1 maja[edytuj | edytuj kod]

  • To ogłoszenie dotyczy całego ruchu Wikimedia. Dzięki opisanym niżej zmianom WMF ma być bliżej wikimedian, a nam ma być łatwiej współpracować w międzynarodowym gronie.
    • W lutym powstał dział Community Engagement (Zaangażowanie społeczności), który połączył zespoły pracujące ze społecznością. Jest on drugi co do wielkości (po Engineering), w jego skład wchodzą m.in. zespół wspierający grantami, mentorujący mniejszym organizacjom itd. (Community Resources), łącznicy pracujący w ramach zespołów technicznych (Community Liaisons), łącznicy z prawnikami (Community Advocacy), zespół koordynujący warsztaty edytowania (Wikipedia Education Program), łącznicy developerów WMF z developerami ze społeczności (Community Engineering).
    • 21 kwietnia zmieniono dział Engineering (Inżynieryjny). Jego szefowi podlegają bezpośrednio szefowie 6 dużych zespołów oraz Chief Technical Officer, który kieruje „funkcjami”. Struktura podzielona wg zadań (wyznaczonych wewnętrznie) zmienia się w podzieloną wg potrzeb (zewnętrznych):
      1. Community Tech buduje narzędzia potrzebne wolontariuszom tworzącym rdzeń projektów (np. narzędzia, z których korzystamy do moderacji),
      2. Editing rozwija narzędzia do edytowania (VisualEditor, narzędzia mobilne, Flow i powiadomienia, multimedia itp.),
      3. Reading pilnuje, żeby czytelnicy chcieli odwiedzać Wikipedię, żeby wygodnie się z niej korzystało (dobry interfejs na różnych urządzeniach i w różnych językach),
      4. Search & Discovery bada, jak wyszukuje się informacje, jak porusza się po stronach (poprawa wyszukiwania i nawigacji),
      5. Infrastructure zajmuje się technicznymi fundamentami (analizy, wdrażanie, serwisowanie, Wikimedia Labs itp.),
      6. Fundarising Tech odpowiada za narzędzia do przekazywania i obsługi darowizn.
      „Funkcje” to Architecture, Performance, Privacy, Security i User Experience.
Więcej informacji o Community Engagement tu, a o Engineering tu i tu. Opisałem zmiany w tej części struktury WMF, która ma najbliżej do społeczności. Wcześniej zmieniono dział Fundraising (został poszerzony o partnerstwa strategiczne i nazwany Advancement) oraz działy administracyjno-kadrowe (tymczasowo połączone). Wszystko to wprowadza Lila Tretikov, która przez pierwsze miesiące pracy poznawała WMF i ruch Wikimedia. Warto dodać, że oprócz przeprowadzenia dużych zmian w gronie szefów, WMF oferuje wiele nowych niższych miejsc pracy. Opóźnienie tego komunikatu wynika z opóźnienia na stronie pracowników WMF. Tar Lócesilion (queta) 04:03, 1 maj 2015 (CEST)[odpowiedz]