Wikimedia Foundation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Wikimedia Foundation Inc.
Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
Data założenia 20 czerwca 2003
Adres San Francisco, Stany Zjednoczone
Strona internetowa
brak współrzędnych
Projekty Wikimedia

Wikimedia Foundation Inc. – organizacja stworzona w celu zarządzania projektami opartymi na idei wiki. Jest spółką typu non profit założoną zgodnie z prawem stanu Floryda, a jej istnienie zostało oficjalnie ogłoszone przez Jimbo Walesa 20 czerwca 2003 roku. Nazwa Wikimedia została zaproponowana przez Sheldona Ramptona na angielskiej liście dyskusyjnej Wikipedii w marcu 2003 roku. Nieco później Daniel Mayer zarejestrował domeny http://wikimedia.org/ i http://wikimediafoundation.org/ na potrzeby Wikimedii.

Celem fundacji jest sprzyjanie tworzeniu i rozwojowi projektów o otwartej treści opartych na technologii WikiWiki oraz dostarczanie społeczności internetowej pełnej zawartości wymienionych projektów za darmo i bez zamieszczania reklam. Fundacja będzie też zarządzać działaniami czasowo zawieszonej Nupedii (która nie jest oparta na technologii wiki, ale jest projektem o otwartej treści). Oprócz istniejącej już wielojęzycznej, wciąż rozwijanej, ale już bardzo obszernej encyklopedii Wikipedia, powstały również słownik o nazwie Wikisłownik (Wiktionary), zbiór cytatów Wikicytaty (Wikiquote), serwis z podręcznikami o otwartej treści Wikibooks, serwis z tekstami źródłowymi Wikiźródła (Wikisource), serwis informacyjny Wikinews, serwis turystyczny Wikipodróże (Wikivoyage), repozytorium mediów Wikimedia Commons, serwis gromadzący dane Wikidane (Wikidata) oraz katalog gatunków biologicznych – Wikispecies. Wszystkie projekty są koordynowane przez Meta-Wiki.

Wraz z ogłoszeniem powstania fundacji, Jimbo Wales oznajmił przekazanie prawa własności do domen Wikipedii, Wikisłownika i Nupedii na rzecz fundacji Wikimedia. Również prawa autorskie do wszystkich materiałów związanych z tymi projektami, które zostały stworzone przez pracowników Bomisu lub samego Walesa stały się własnością fundacji. Sprzęt komputerowy, na którym działają projekty Wikimedia, został przekazany fundacji.

Fundacja utrzymuje się z darowizn zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, oraz z licencjonowania prawa do użycia nazw i logo projektów na produktach i w ramach usług komercyjnych.

W teorii systemów wyborczych Wikimedia Foundation i Debian (dystrybutor Linuxa) są przykładem zastosowania najnowocześniejszych obecnie na świecie systemów wyborczych[1].

Dyrektorem wykonawczym fundacji jest Lila Tretikov.

Lokalni partnerzy[edytuj | edytuj kod]

Na niebiesko zaznaczone są kraje, w których istnieją lokalni partnerzy Wikimedia Foundation (stan na luty 2011, kółkiem zaznaczone są Wikimedia Hong Kong i Wikimedia New York, które terytorialnie obejmują pojedyncze miasta)
Wikimedia Foundation (San Francisco)

Wikimedia Foundation współpracuje z kilkudziesięcioma fundacjami i stowarzyszeniami lokalnymi. Nie są to jednak oddziały Fundacji bezpośrednio przez nią zarządzane, lecz partnerzy Fundacji, którzy otrzymali od Fundacji prawo używania nazwy „Wikimedia”, mają podobne do Fundacji logo i realizują podobne cele. Żaden z oddziałów lokalnych nie jest prawnym reprezentantem projektów, może jedynie na terenie swojego kraju i na prośbę Fundacji wspierać niektóre jej działania.

20 marca 2009 istniało 22 lokalnych partnerów Fundacji Wikimedia. Są to m.in.:

 • Wikimedia Deutschlandstowarzyszenie użytkowników i twórców niemieckojęzycznych projektów Fundacji Wikimedia i jednocześnie lokalny partner tej fundacji na terenie Niemiec. Wikimedia Deutschland została założona w czerwcu 2004[2] i była pierwszym lokalnym partnerem Fundacji Wikimedia.
 • Wikimedia France – stowarzyszenie użytkowników i twórców francuskojęzycznych projektów Fundacji Wikimedia i jednocześnie jej partner na terenie Francji. Wikimedia France powstała 23 października 2004 jako drugi, po Wikimedia Deutschland lokalny partner Fundacji Wikimedia.
 • Wikimedia Italia (pełna nazwa: Wikimedia Italia – Associazione per la diffusione della conoscenza libera) – stowarzyszenie użytkowników i twórców włoskojęzycznych projektów Fundacji Wikimedia i jednocześnie jej lokalny partner we Włoszech. Wikimedia Italia została zarejestrowana 17 lipca 2006 w Canino.
 • Wikimedia Nederland (pełna nazwa: Stichting Wikimedia Nederland) – fundacja założona przez użytkowników i twórców projektów Fundacji Wikimedia zamieszkałych w Holandii i jednocześnie lokalny partner Wikimedia Foundation na terenie tego kraju. Wikimedia Nederland została założona 27 marca 2006 w Eindhoven. We wrześniu 2006 liczyła 24 członków.
 • Wikimedia CH – organizacja non-profit założona przez użytkowników i twórców projektów Fundacji Wikimedia zamieszkałych w Szwajcarii. Spotkanie założycielskie Wikimedia CH miało miejsce w Zurychu 13 listopada 2005, ale organizacja została formalnie zarejestrowana dopiero latem 2006. Jej prezesem jest Ilario Valdelli, który zasiada równolegle we władzach Wikimedia Italia. Cechą Wikimedia CH jest jej wielojęzyczność. Jej założyciele wywodzą się ze społeczności Wikipedii włoskiej, niemieckojęzycznej, retoromańskiej, francuskiej oraz pisanej w wariancie szwajcarskim języka niemieckiego.
 • Wikimedia Polska – stowarzyszenie, którego celem jest promocja i wspieranie projektów Fundacji Wikimedia, działające na terenie Polski. Założone w 2005 – 23 kwietnia 2005 wysunięto inicjatywę jego utworzenia, 13 sierpnia miał miejsce jego pierwszy zjazd, 15 listopada 2005 zostało zarejestrowane. Liczy 117 członków zwykłych i dwóch wspierających. Prezesem Stowarzyszenia jest Tomasz Ganicz. Siedziba mieści się w Łodzi.
 • Wikimedia RU (pełna nazwa: Некоммерческое партнёрство по распространению энциклопедических знаний «Викимедиа РУ») – towarzystwo niehandlowe promowania rozwoju encyklopedycznej wiedzy) – lokalny partner Fundacji Wikimedia na terenie Rosji.
 • Wikimedia Serbia (serb. Wikimedia Србије) – stowarzyszenie edytorów i użytkowników projektów Fundacji Wikimedia zamieszkujących Serbię. Zostało zarejestrowane w Belgradzie 3 grudnia 2005 jako Wikimedia Србије и Црне горе (Wikimedia Serbia i Czarnogóra). Po ogłoszeniu niepodległości Czarnogóry jako osobnego państwa, zmieniło nazwę na obecną. Głównymi organami stowarzyszenia są prezes, 10 wiceprezesów oraz sześcioosobowy Komitet Wykonawczy.
 • Wikimedia UK (nazwa oficjalna Wiki UK Limited) – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością założona przez użytkowników i twórców projektów Fundacji Wikimedia zamieszkałych w Wielkiej Brytanii. Wikimedia UK została założona pierwotnie w 2005 pod nazwą Wiki Educational Resources Limited, ale ze względu na różnorodne problemy prawne nie została zaakceptowana przez Wikimedia Foundation. W 2007 przedsiębiorstwo zostało zamknięte i utworzono nowe o obecnej nazwie. Wikimedia UK została ostatecznie zaaprobowana przez Wikimedia Foundation w styczniu 2009 r. Członkostwo w Wikimedia UK polega formalnie na staniu się udziałowcem spółki.

Przypisy

 1. polityka [1]
 2. Daten, Fakten und Zahlen. Wikimedia Deutschland. [dostęp 2013-09-14].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikinews-logo.svg
Zobacz portal z wiadomościami w serwisie Wikinews na temat Wikimedia
Wikimedia Commons