Przejdź do zawartości

Wikiprojekt:Badania i rozwój Wikipedii/Archiwum/Asystent edycyjny/Wikipedia:Asystent edycyjny/Treść

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pomoc przez IRC

1. Wprowadzenie
2. Temat
3. Encyklopedyczność
4. Źródła
5. Treść
6. Koniec
Główna zasada

Nie wolno kopiować ŻADNYCH materiałów z książek, stron internetowych, innych encyklopedii itp.
(Istnieje kilka wyjątków[1][2] i dodanie kilku słów jako część prawidłowo cytowanych i jednoznacznie opisanych cytatów jest dopuszczalne.)

Treść artykułu nie może naruszać praw autorskich.

Nie kopiuj tekstu, chyba, że jest to prawidłowo opisany i uźródłowiony cytat. Artykuły naruszające prawa autorskie zostaną usunięte[1].

Jeśli masz wątpliwości lub pytania w dowolnej fazie, możesz uzyskać pomoc od innych Wikipedystów zadając pytanie na stronie Pytania nowych użytkowników dotyczące praw autorskich.

Napisz artykuł własnymi słowami[2] Nie przejmuj się, jeśli tekst nie jest doskonały – zawsze może być później poprawiony. (Podobnie, jeśli zamierzasz dodać grafikę do artykułu i nie zrobiłeś tego wcześniej, warto poczekać kilka dni na reakcję innych użytkowników, dotyczącą napisanego artykułu[3])

Twój artykuł powinien być godny uwagi.

Na poprzedniej stronie otrzymałeś wytyczne, co sprawia, że temat jest encyklopedyczny na tyle, aby zasługiwał na umieszczenie w Wikipedii.
Upewnij się, że w momencie, kiedy czytelnik zakończy czytać ten artykuł, zrozumie, dlaczego ten temat jest godny uwagi.

Twój artykuł powinien być utrzymany w tonie neutralnego punktu widzenia

W artykułach w Wikipedii należy przestrzegać zasad neutralnego punktu widzenia, co oznacza, że nie mogą one być "za", ani "przeciw" każdej treści danego tematu. Chociaż właściwie cytowane pochwały lub krytyki dotyczące danego tematu są dopuszczalne, Twój artykuł powinien zachować ton neutralnego punktu widzenia. Pisząc na temat faktów – dobrze jest przytoczyć fakt, że ktoś inny opublikował podobną opinię, ale nie pisać własnych opinii. Artykuły powinny reprezentować wszystkie istotne poglądy bezstronnie, proporcjonalnie i bez uprzedzeń. Artykuły, które atakują ich podmiot mogą zostać usunięte, a artykuły, które służą tylko do chwalenia danego podmiotu, mogą być radykalnie zmienione przez innych, poszukujących neutralnego punktu widzenia.

Twój artykuł nie powinien angażować się w reklamiarstwo.

Reklamiarstwo jest wtedy, gdy artykuł stara się wyolbrzymiać ważność danego tematu. Reklamiarstwo służy jedynie do naruszania neutralności artykułu, dlatego należy tego unikać. Najczęstszym typem reklamiarstwa jest stosowanie zwodniczych wyrażeń.


Czy proponowany artykuł spełnia wymagania dotyczące encyklopedyczności?


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Istnieje bardzo niewiele internetowych (i innych źródeł), z których tekst można skopiować bez naruszania praw autorskich – w takich przypadkach, gdzie tekst jest w public domain lub używa licencje Wikipedii (dla niego, przypisanie jest zazwyczaj wymagane. Nawet treść skopiowana z innych artykułów Wikipedii wymaga przypisania, bazując na Wikipedia: Kopiowanie w Wikipedii). Jeśli uważasz, że źródło mogą się kwalifikować, prosimy wystąpić o potwierdzenie w Wikipedia Dyskusja:Problemy z prawem autorskim i poczekać na odpowiedź przed zakończeniem używania tego Asystenta edycyjnego
  2. a b Jeśli posiadasz materiały opublikowane wcześniej lub uprawnienia do ich reprodukcji, pozwolenie musi być zweryfikowane. Zobacz Wikipedia: Ofiarowanie materiałów chronionych prawem autorskim.
  3. Istotne, informatywne grafiki są świetne, ale jeśli nie stworzyłeś jej osobiście, to prawo autorskie może być tu polem minowym. Jeśli masz na myśli konkretną, wcześniej opublikowaną grafikę, możesz zadać pytanie na Wikipedia:Pytania dotyczące praw autorskich; można również poszukać odpowiedniej, istniejącej grafiki na Wikipedii lub na Wikimedia Commons (można używać grafik z Commons w podobny sposób jak w polskojęzycznej Wikipedii)

en:Wikipedia:Article wizard/Content es:Wikipedia:Asistente para la creación de artículos/Contenido fa:ویکی‌پدیا:ایجاد مقاله/محتوا pt:Wikipedia:Artigos novos/Guia-Conteúdo