Will Eisner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Will Eisner

Will Eisner (ur. 3 marca 1917 w Nowym Jorku, zm. 3 stycznia 2005 w Lauderdale Lakes, Floryda) - amerykański twórca komiksów.

Pochodził z rodziny rosyjskich emigrantów. W 1940 stworzył znany komiks The Spirit. Jego bohaterem uczynił detektywa, uznawanego za nieżyjącego, który ukrywa się na cmentarzu i nocami, zamaskowany, zwalcza przestępczość. Eisner publikował kolejne części komiksu do 1952. Pracował jednocześnie jako ilustrator podręczników wojskowych dla armii amerykańskiej.

W 1978 wydał książkę A Contract With God and Other Tenement Stories (Umowa z Bogiem i inne opowieści z czynszówki, w Polsce wydana wraz z dwoma późniejszymi powieściami graficznymi Eisnera w tomie Umowa z Bogiem: Trylogia, wyd. Egmont 2007, przekład: Jacek Drewnowski). Książka ta, częściowo oparta na wątkach autobiograficznych z dzieciństwa, uznawana jest za pierwszą przedstawicielkę nowego gatunku - tzw. powieści graficznej. W kolejnych latach Eisner stworzył jeszcze kilka utworów przypisywanych do tego gatunku - The Building, Dropsie Avenue, To The Heart of the Storm. Ponadto zajmował się ilustrowaniem znanych powieści, m.in. Moby Dicka.

W 1988 imię Eisnera nadano prestiżowej nagrodzie świata komiksu (Nagroda Eisnera). Nagrody noszą popularną nazwę Eisnerów.