Wizja płonącej pochodni Świętego Franciszka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty Franciszek otrzymujący stygmaty
Ilustracja
Autor

El Greco

Data powstania

1600–1605

Medium

olej na desce

Wymiary

203 × 148 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Kadyks

Lokalizacja

Hospital de Nuestra Señora del Carmen

Święty Franciszek otrzymujący stygmaty lub Wizja płonącej pochodni Świętego Franciszka (H. Wethey) – obraz autorstwa hiszpańskiego malarza pochodzenia greckiego Dominikosa Theotokopulosa, znanego jako El Greco. Obraz sygnowany: domènikos theotokópolis epoíei.

Święty Franciszek otrzymujący stygmaty
(1600 – 1605)
194 × 150 cm
Museo Cerralbo

El Greco wielokrotnie malował portret św. Franciszka. Przedstawiał go w różnych pozach ekstazy, modlitwy czy w chwili otrzymania stygmatów. Po raz pierwszy po temat sięgnął jeszcze podczas swojego pobytu w Rzymie, tuż przed wyjazdem do Hiszpanii. W 1605 roku artysta stworzył kilka wersji z Franciszkiem w roli głównej oraz z towarzyszącymi mu innymi mnichami: z bratem Leonem w Świętym Franciszku z bratem Leonem czy z bratem Rufinem.

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

W kolejnej wersji Franciszek odziany jest w zniszczony habit, przepasany długim sznurem z trzema węzłami, symbolizującymi trzy składane przez braci mniejszych śluby: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. Mimo iż klęczy, jego nadnaturalnie długa postać z rozwartymi ramionami nachyla się ku światłu symbolizującemu boską ingerencję. Jego głowa okryta kapturem jest bardzo mała, nieproporcjonalna do wydłużonego ciała. Twarz widoczna jedynie z profilu ma bardzo ostre, zdecydowane rysy. U jego stóp siedzi brat Rufin, pokazany w skrócie, od góry, który podnosi rękę ku światłu jakby zaskoczony wydarzeniami. Franciszek odwrotnie: spokojnie spogląda w niebo, rozkłada dłonie w geście przyzwolenia ukazując jednocześnie swoje stygmaty.

Obraz pierwotnie był własnością biskupa Lorenza Armenguali, a następnie drogą spadku przeszedł w ręce jego bratanka Bruna. Ten przeniósł obraz do Madrytu, a następnie w 1747 roku trafił do Kadyksu. W tym samym roku powstała kopia Franciszka otrzymującego stygmaty znajdująca się w Museo Cerralbo[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [1] Obraz na stronie muzeum].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Geniusz sztuki El Greco. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1985.
  • Antonina Vallentin: El Greco. Warszawa: PIW, 1958.
  • David Davies, John H. Elliott El Greco, Wyd. National Gallery Company, London 2003 s.184 ISBN 978-1-8570-9938-6.
  • Harold E. Wethey El Greco and his school, Wyd. Princenton University Press 1962