Wola Sobiekurska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wola Sobiekurska – dawny folwark, położony nad rzeką Jagodzianką, na terenie obecnej gminy Karczew, w powiecie otwockim, województwie mazowieckim.

Wieś szlachecka położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie czerskim ziemi czerskiej województwa mazowieckiego[1].

Do Woli Sobiekurskiej należały tereny dzisiejszych wsi Brzezinki, Janowa i Kozłówki - łukówieckiej kolonii. Folwark istniał już w XV wieku. Pierwszymi jego właścicielami byli członkowie rodu Sobiekurskich, następnie folwarkiem władali Duccy i Glinieccy. W 1678 roku Stanisław Gliniecki sprzedał go Bielińskim.

W 1827 roku w Woli Sobiekurskiej w 5 domach żyło 63 włościan, którzy zajmowali się na ogół hodowlą owiec i wyrabianiem okowity. Prym wśród owczarzy wiodła rodziny Olszewskich. Do folwarku należał także Młynek - młyn na Jagodziance. W 1886 roku Wola liczyła 667 mórg, z czego 130 przypadało na grunty orne i ogrody, 84 na łąki, 447 na lasy. Po rozparcelowaniu folwarku, jego tereny zostały rozdzielone pomiędzy wsie Brzezinka, Janów i Dąbrowa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Karczew. Dzieje miasta i okolic", praca zbiorowa pod redakcją Leszka Podhorodeckiego, str. 262, Karczew 1998, wydano nakładem Rady Miejskiej w Karczewie, ISBN 83-909195-0-8.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adolf Pawiński, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze, Warszawa 1895, s. 217, Mazowsze w drugiej połowie XVI wieku ; Cz.1, Mapa, plany, Warszawa 1973, k. 4.