Wtyczka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy programowania. Zobacz też: wtyczka elektryczna, Add-on w kodzie kreskowym EAN.

Wtyczka (ang. plug-in, add-on) dodatkowy moduł do programu komputerowego, który rozszerza możliwości wyjściowego produktu.

Stosowanie wtyczek jest coraz częstszym zabiegiem wśród twórców programów, a zwłaszcza tych tworzących otwarte oprogramowanie.

Zaletą takiego rozwiązania jest to, że użytkownicy mogą wybierać pomiędzy funkcjami, które chcą mieć w programie, a których nie. Poza tym odciąża to autora od pisania całego kodu programu, a zrzuca część tego obowiązku na zewnętrznych programistów.

Aby możliwe było pisanie wtyczek, programista musi udostępnić i udokumentować API, czyli interfejs programistyczny.

Wtyczki wymagają obecności programu oryginalnego. Często komercyjne programy są pisane w sposób uniemożliwiający tworzenie do nich wtyczek przez programistów spoza firmy, natomiast wiele bezpłatnych programów jest celowo pisana tak, aby w łatwy sposób można było do nich tworzyć dodatki. Wtyczki do programów komercyjnych są zazwyczaj tworzone przez producentów tych programów i trzeba je nabywać odpłatnie. Wtyczki do programów bezpłatnych zazwyczaj są również bezpłatnie.

Wtyczek nie należy mylić z kontynuacjami dobrze sprzedających się tytułów (na przykład popularna gra Might and Magic VII nie jest wtyczką gry Might and Magic VI ani żadnej innej), które do działania nie wymagają poprzednich części programów (gier).