Wzgórza Krzyżowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wzgórza Krzyżowe
Ilustracja
Megaregion

Pozaalpejska Europa Środkowa

Prowincja

Masyw Czeski

Podprowincja

Sudety z Przedgórzem Sudeckim

Makroregion

Przedgórze Sudeckie

Mezoregion

Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie

Mikroregion(y)

Wzgórza Krzyżowe

Zajmowane
jednostki
administracyjne

województwo dolnośląskie, powiat dzierżoniowski

Działowa

Wzgórza Krzyżowe – wzgórza w południowo-zachodniej Polsce, na Przedgórzu Sudeckim, w województwie dolnośląskim. Zgodnie z podziałem fizycznogeograficznym (według Kondrackiego i Walczaka) jest to mikroregion należący do mezoregionu Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzgórza położone są w środkowo-zachodniej części Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, na północny wschód od miejscowości Dzierżoniów, między miejscowościami Stoszów na północnym zachodzie i Gola Dzierżoniowska na południowym wschodzie. Od strony północno-wschodniej oddzielone są Doliną Krzywuli od Wzgórz Łagiewnickich, od północnego zachodu, od Masywu Ślęży oddzielone są doliną Oleszny, a od południowo-zachodniej strony zbocza opadają w kierunku Kotliny Dzierżoniowskiej, od południowego wschodu graniczą ze wzgórzami: Guminskimi, Gilowskimi. Obszar Wzgórz objęty jest obszarem chronionego krajobrazu.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wzgórza Krzyżowe są podjednostką Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, stanowiącą teren o podobnym charakterze. Są to niewielkie wzniesienia przekraczające wysokość nieco ponad 400 m n.p.m., jednak ze względu na kształt zboczy, nabrało charakteru małego pasma górskiego. Pasmo ma kształt soczewki o długości ok. 6 kilometrów i rozciąga się w kierunku południowo-wschodnim, od Stoszowa do miejscowości Gola Dzierżoniowska, największą szerokość osiąga w środkowej części pasma. Najwyższym szczytem pasma jest Zamkowa Góra (407 m).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Walczak W.,1970, Dolny Śląsk Cz. 2 Obszar Przedsudecki, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa.
  • Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: PWN, 2002. ISBN 83-01-13897-1.