Zamek krzyżacki w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek krzyżacki w Toruniu
Symbol zabytku nr rej. A/88 z 6 października 1938[1]
Ilustracja
Widok od strony północnej
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Toruń

Adres

ul. Przedzamcze 3

Styl architektoniczny

gotyk

Rozpoczęcie budowy

XIII w.

Ukończenie budowy

XIV w.

Pierwszy właściciel

Zakon krzyżacki

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, w centrum znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek krzyżacki w Toruniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek krzyżacki w Toruniu”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek krzyżacki w Toruniu”
Ziemia53°00′34″N 18°36′39″E/53,009444 18,610833
Widok od strony południowej

Zamek krzyżacki w Toruniu – najwcześniejszy zamek krzyżacki na ziemi chełmińskiej, zbudowany na planie podkowy, prezentuje wcześniejszą formę rozwoju zamków krzyżackich, jeszcze przed ustaleniem się typowego zamku konwentualnego w postaci regularnego czworoboku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

XIII wiek[edytuj | edytuj kod]

Budowę zaczęto prawdopodobnie w 1233 roku, był rozbudowywany aż do jego zburzenia w 1454 roku[2]. Była to pierwsza murowana warownia na ziemi chełmińskiej[3]. Początkowo był wykorzystywany przez zakon krzyżacki jako baza wypadowa do Prus[4]. Prawdopodobnie od początku była to siedziba komtura.[potrzebny przypis] 7 lutego 1454 roku torunianie jako członkowie Związku Pruskiego[potrzebny przypis] rozpoczęli nieudany szturm, a następnie oblężenie zamku[4]. Dzień później komtur Albrecht Kelb poddał zamek oraz otworzył jego bramy. Rada miejska podjęła decyzję o wyburzeniu zamku, by zapobiec trzymania w mieście wojsk przez jakąkolwiek władzę zwierzchnią[4]. Wydarzenia te zapoczątkowały wojnę trzynastoletnią[potrzebny przypis].

Okres nowożytny[edytuj | edytuj kod]

W okresie nowożytnym teren zamkowy był wykorzystywany jako bastion oraz wysypisko śmieci. Dopiero w 1966 roku ruiny zamku uporządkowano, odsłaniając zachowane do wysokości ok. 1,5 m mury parteru. Ustawiono tu także dwa metalowe miecze, nawiązujące do grunwaldzkich[5]. Odnalezione wtedy detale architektoniczne (maswerki, zworniki) znalazły się w podziemiach zamku oraz w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Z budynków zamku głównego do dzisiaj zachowało się wieża ustępowa (gdanisko) wraz z prowadzącym do niej gankiem, fosa, dolne partie murów parteru i ośmiobocznej wieży (stołp) i piwnice[potrzebny przypis]. Na terenie przedzamcza zachowały się budynki związane z zamkiem – dawny szpital (częściowo zburzony w końcu XIX w.)[potrzebny przypis] i Górny Młyn[6], a także znaczne odcinki murów przedzamcza z kilkoma bramami (w tym m.in. Młyńską i Menniczą)[potrzebny przypis].

Przedzamcze[edytuj | edytuj kod]

  • Gdanisko – wzniesione na początku XIV w. (zwane również Danskerem). Pierwotnie było ono wyższe, a górna jego część była w kształcie ośmioboku[7].
  • Tama gotycka – pochodzi z końca XIII wieku, była częścią zamkowego systemu obronnego. W wypadku ataku na miasto spiętrzała wody fosy. Górny poziom tamy jest ozdobiony otworami w kształcie ostrołuku[7].
  • Górny Młyn – mieści się przy lewym brzegu Strugi Toruńskiej. W źródłach po raz pierwszy pojawia się w 1262 roku. Został przebudowany w XIX wieku, podczas prac zachowano fragmenty gotyckie[8].
  • Bramy gotyckie – znajdują się w północno-wschodniej części międzymurza, sąsiadują ze sobą[8].
  • Mur przedzamcza – gotycki mur wybudowany pod koniec XIV wieku[7].
  • Międzymurze – mieści się przy wylocie ul. Przedzamcze. W 1966 roku na międzymurzu odsłonięto tablicę upamiętniającą oddanie do użytku obszar zamku[8].
  • Nadbrzeże – XIX-wieczny mur fortyfikacji pruskich, wzniesiony na fundamentach starszego, wzmiankowanego w 1613 roku[7]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Maria Gąsiorowska, Eugeniusz Gąsiorowski: Toruń. Przewodnik. Toruń: Sport i Turystyka, 1971.
  • Mirosław Giętkowski, Zbigniew Karpus, Waldemar Rezmer: Twierdza Toruń. Toruń: Dom Wydawniczy Duet, 2004. ISBN 83-89706-12-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]