Zbigniew Konrad Gęsikowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zbigniew Konrad Gęsikowski
Data i miejsce urodzenia

11 lutego 1919
Wrocław

Data i miejsce śmierci

4 stycznia 1993
Alwernia

Miejsce spoczynku

cmentarz Rakowicki w Krakowie

Zawód, zajęcie

aptekarz

Narodowość

polska

Alma Mater

Uniwersytet Poznański

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Znak Związku OSP RP

Zbigniew Konrad Gęsikowski (ur. 11 lutego 1919 we Wrocławiu, zm. 4 stycznia 1993 w Alwerni) – polski farmaceuta, społecznik, strażak.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 11 lutego 1919 we Wrocławiu w rodzinie poznańskiego lekarza. Rodzice w następnym roku powrócili do Poznania i tu też uczył się w szkole powszechnej i ukończył Gimnazjum księży Salezjanów. W 1936 podjął studia początkowo na kierunku matematycznym by ostatecznie je ukończyć na wydziale lekarskim. Brał udział w Kampanii Wrześniowej walcząc w okolicach Warszawy.

Po wysiedleniu z Poznania przeniósł się do Nowego Targu i odbył tu praktykę aptekarską. Czynnie uczestniczył w działaniach Armii Krajowej i awansował do stopnia podporucznika.

Po zakończeniu wojny ukończył studia na wydziale farmacji Uniwersytetu Poznańskiego. Otrzymał nakaz pracy do Alwerni z zadaniem uruchomienia apteki.

Gęsikowski w Alwerni mieszkał do śmierci. Reaktywował Ochotniczą Straż Pożarną i był jej prezesem w latach 1952-1991. Zasłużył się dla miasta działalnością społeczną, z jego inicjatywy i jego staraniem w 1993 Alwernia odzyskała prawa miejskie.

Chcąc poszerzyć swoją wiedzę i kwalifikacje w latach 1966–69 ukończył Szkołę Oficerów Pożarnictwa, i w latach 1973–75 Podyplomowe Studium Muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Był zamiłowanym kolekcjonerem i zbieraczem. Zgromadził ok. 300 eksponatów pożarniczych, 600 plakatów i 2500 innych pozycji archiwalnych. Posłużyły one do utworzenia Muzeum Pożarnictwa w Alwerni[1].

Zasiadał w Kapitule Towarzystwa Przyjaciół Książki oraz był członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Chemików.

Zmarł 4 stycznia 1993 i pochowany został na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Nagrody i upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Walecznych z Mieczami,
  • Złoty Znak Związku OSP
  • złota odznaka „Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej”
  • główna ulica miasta Alwerni została nazwana jego imieniem

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni - Jura Krakowsko... [online], jura.slaskie.travel [dostęp 2021-01-16] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]