Zenon Matlak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zenon Matlak (ur. 3 lipca 1928, zm. 22 marca 2011) – polski adwokat, obrońca wojskowy i działacz harcerski. Rzeczoznawca wielu projektów ustaw.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W czasie II wojny światowej był żołnierzem Szarych Szeregów. Po wojnie był komendantem hufca harcerzy w Szczecinie

Od 1953 piastował funkcję pierwszego dziekana Izby Adwokackiej w Koszalinie, w latach 1953–1954. Członek pierwszej kadencji Rady Adwokackiej w Szczecinie, a także członek władz Naczelnej Rady Adwokackiej. W 1956 był współorganizatorem i pierwszym przewodniczącym Klubu Inteligencji „U Adwokatów”. W latach 70 – XX wieku był członkiem Wyższej Komisji Dyscyplinarnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Obrońca w procesach sądowych o charakterze politycznym, w tym w procesach oskarżonych członków Solidarności w okresie stanu wojennego, między innymi proces Milczanowskiego. Współorganizator pierwszego, nieformalnego Zjazdu Adwokatury w Poznaniu w 1981.

Był współtwórcą i działaczem Zrzeszenia Prawników Polskich, członkiem Zarządu Głównego ZPP oraz prezesem a następnie prezesem honorowym Wojewódzkiego Oddziału ZPP w Szczecinie. Organizował Ogólnopolskie Dni Prawnicze. Pochowany został na cmentarzu Centralnym w Szczecinie kwatera 45d.

Ojciec Krzysztofa Matlaka (dziennikarza), dziadek Kacpra Matlaka (adwokata) i Michała Matlaka (wiceprezydenta Młodzieżowej Sieci Regionalnej Zgromadzenia Regionów Europy).

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]