Zilus eleutherae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zilus eleutherae
(Casey, 1899)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

Cucujiformia

Nadrodzina

biedronki

Rodzina

biedronkowate

Podrodzina

Coccinellinae

Plemię

Coccidulini

Rodzaj

Zilus

Gatunek

Zilus eleutherae

Synonimy
  • Scymnillus eleutherae Casey, 1899

Zilus eleutheraegatunek chrząszcza z rodziny biedronkowatych i podrodziny Coccinellinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1899 roku przez Thomasa Lincolna Caseya na łamach „Journal of the New York Entomological Society” pod nazwą Scymnillus eleutherae[1]. Jako miejsce typowe wskazano Eleutherę na Bahamach[1][2]. Do rodzaju Zilus przeniesiony został w 1985 roku przez Roberta Gordona[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o okrągławym, mocno wysklepionym ciele długości od 0,9 do 1 mm i szerokości od 0,78 do 0,8 mm. Głowa jest owłosiona, fioletowawoczarna z żółtymi czułkami i narządami gębowymi. Policzki zachodzą na oczy złożone. Czułki są bardzo krótkie, zbudowane z dziesięciu członów, z których trzy ostatnie formują zwartą buławkę. Ostatni człon głaszczków szczękowych jest siekierowaty. Przedplecze jest owłosione, na przedzie głęboko wykrojone, o wystających kątach przednio-bocznych i lekko rozpłaszczonych brzegach bocznych. Ubarwienie przedplecza jest fioletowawoczarne z ciemnobrązowymi krawędziami bocznymi. Pokrywy są praktycznie nagie, czarne z fioletowawym odcieniem. Odnóża są ciemnobrązowe z żółtymi, pseudotrójczłonowymi stopami o pazurkach z zębem nasadowym. Spód ciała ma kolor ciemnobrązowy. Samiec ma symetryczne genitalia. Samica cechuje się wąskim i wydłużonym infundibulum[2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Owad neotropikalny, znany tylko z Bahamów i Cape Sable na południowym skraju Florydy w Stanach Zjednoczonych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b T.L. Casey. A revision of the American Coccinellidae; with Appendix of Coccinellidae taken in equatorial and southern Africa during the Transit of Venus expedition to the Cape of Good Hope in 1882. „Journal of the New York Entomological Society”. 7 (2), s. 71–169, 1899. 
  2. a b c d Robert D. Gordon. The Coccinellidae (Coleoptera) of America North of Mexico. „Journal of the New York Entomological Society”. 93 (1), s. 1-912, 1985. New York Entomological Society.