Šoproň

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Šoproň
Ilustracja
Widok z Borišova
Państwo

 Słowacja

Położenie

Powiat Martin

Pasmo

Karpaty, Wielka Fatra

Wysokość

1370 m n.p.m.

Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko centrum na lewo u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Šoproň”
Ziemia48°56′50″N 19°06′36″E/48,947222 19,110000

Šoproň (1370 m) – szczyt w grupie górskiej Wielkiej Fatry w Karpatach Zachodnich na Słowacji. Znajduje się w długim i krętym grzbiecie, którego zwornik znajduje się w grzbiecie łączącym szczyty Ploská i Borišov, bliżej tego ostatniego. Grzbiet ten biegnie w kierunku północnym, tworząc lewe zbocza długiej Lubochniańskiej doliny (Ľubochnianska dolina). Kolejno, poczynając od Borišova znajdują się w nim szczyty: Šoproň, Javorina, Štefanová i Malý Lysec, na którym grzbiet rozgałęzia się[1].

Šoproň to mało wybitny szczyt. Znajduje się w bliskiej odległości od Chaty pod Borišovom. Jego wierzchołek i południowo-wschodnie stoki opadają do Lubochniańskiej Doliny, a dokładniej do jej górnego odgałęzienia o nazwie Močidlo. Stoki te są w dużym stopniu trawiaste. Są to hale pasterskie do dzisiaj wypasane. Pasterski szałas znajduje się w źródliskowej części doliny Močidlo[2]. Stoki północno-zachodnie opadają do Belianskiej doliny (Belianska dolina). Są bardziej strome i porośnięte lasem[3].

Šoproň znajduje się w obrębie Parku Narodowego Wielka Fatra. Prowadzi przez niego szlak turystyczny – Magistrala Wielkofatrzańska (Veľkofatranská Magistrála)[1]. Południowo-wschodnie, bezleśne stoki ponad dolinką Močidlá są w zimie niezłym terenem narciarskim dla gości schroniska pod Boryszowem. Spod szczytu oryginalne widoki na potężne masywy Ploski i Borišova[2].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Szlak czerwony odcinek Magistrali Wielkofatrzańskiej: ĽubochňaKopaTlstý dielĽubochianske sedloVyšne Rudnosedlo PríslopChládkovéKľakVyšná Lipová – Jarabina – Malý Lysec – Štefanová – Javorina – Šoproň – Chata pod Borišovom. Suma podejść 2140 m, odległość 24,1 km, czas przejścia 8,40 h, ↓ 8 h[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Veľká Fatra. Turistická mapa 1:50 000, Banská Bystrica: Tatraplan, 2017, ISBN 978-80-89134-33-5
  2. a b Hochmuth Zdenko i in: Veľká Fatra. Turistický sprievodca ČSSR č. 3, Bratislava:wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, 1980
  3. a b Turystyczna mapa Słowacji. [dostęp 2016-08-20].
Widok ze zboczy Ploski