Ángel Reséndiz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ángel Reséndiz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1 sierpnia 1959
Izúcar de Matamoros

Data i miejsce śmierci

27 czerwca 2006
Huntsville

Przyczyna śmierci

Egzekucja przez wstrzyknięcie trucizny

Narodowość

Meksykanin

Angel Resendiz (ur. 1 sierpnia 1959, zm. 27 czerwca 2006) – amerykański seryjny morderca, nielegalny imigrant z Meksyku. Nazywany Kolejowym zabójcą, udowodniono mu zabicie dziewięciu osób.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Resendiz urodził się 1 sierpnia 1959 w Izúcar de Matamoros (meksykański stan Puebla). Już jako dziecko stracił kontakty z rodziną. Całymi dniami włóczył się po ulicach miasta, gdzie często był widywany w towarzystwie miejscowych homoseksualistów. W 1976 roku po raz pierwszy został złapany na próbie przekroczenia granicy w stanie Teksas. Dwa miesiące później został deportowany do Meksyku. Była to pierwsza z wielu prób przedostania się na terytorium USA. Gdy w 1997 roku ponownie przedostał się do USA, był gotowy zrobić wszystko by nie wrócić do ojczyzny. Wymyślił, że będzie podróżował pociągami towarowymi. Działał bez planu, jednak brak organizacji bardzo mu sprzyjał.

Zabójstwa[edytuj | edytuj kod]

Resendiz nigdy nie wiedział dokąd jechały pociągi, do których wsiadał. Gdy te się zatrzymywały, Resendiz wysiadał z nich i szukał domu, do którego mógł się włamać. Wszystkich zabójstw dokonał w odległości kilkuset metrów od torów kolejowych. Narzędzia, którymi zabijał ofiary, pochodziły zwykle z miejsc zbrodni. W ten sposób zabił dziewięć osób w przeciągu dwóch lat:

  • 29 sierpnia 1997, Lexington w stanie KentuckyChristopher Maier został napadnięty razem ze swoją dziewczyną w parku. Zabójca zmasakrował chłopakowi twarz kijem; dziewczyna natomiast została brutalnie zgwałcona i pobita – cudem przeżyła.
  • 1 października 1998, TeksasLeafie Mason została zatłuczona na śmierć kluczem do kół we własnym domu.
  • 16 grudnia 1998, Houston w Teksasie – Claudia Benton została napadnięta, zgwałcona i zamordowana. Resendiz ukradł jej Jeepa Cherokee, w którym później policja znalazła jego odciski palców.
  • 30 kwietnia 1999, Weimar w Teksasie – Norman i Karen Sirnic zostali zatłuczeni na śmierć. Zabójca ukradł samochód Normana.
  • 3 czerwca 1999, Houston w Teksasie – Noemi Dominguez została zamordowana pałką we własnym domu.
  • 4 czerwca 1999, Fayette County w Teksasie – Josephine Konvicka została zabita narzędziem ogrodniczym. Zabójca chciał ukraść jej samochód, ale nie znalazł kluczyków.
  • 15 czerwca 1999, Gorham w stanie IllinoisGeorge Morber i jego córka Carolyn Frederick zostali zastrzeleni.

Aresztowanie[edytuj | edytuj kod]

Po odnalezieniu przez policję odcisków palców w samochodzie Claudii Benton, było już wiadomo, że zabójcą jest Resendiz. Jego odciski były już w aktach, gdyż w przeszłości Resendiz dopuścił się na terenie USA napadu z bronią w ręku. Detektywi zgłosili się do jego siostry mieszkającej w El Paso (Teksas), by porozmawiała z bratem i skłoniła go do poddania. Ten zaskakująco szybko się zgodził. Było to spowodowane tym, że w Meksyku, gdzie przebywał wtedy Resendiz, polowali na niego łowcy nagród.

Proces[edytuj | edytuj kod]

Dowody zebrane na miejscach zbrodni – odciski palców i ślady DNA, dawały całkowitą pewność, że „kolejowym zabójcą” jest Resendiz. Rozpoznała go też dziewczyna Christophera Maiera, którą Resendiz brutalnie zgwałcił. W efekcie sąd skazał Angela Resendiza na karę śmierci przez wstrzyknięcie trucizny. Wyrok wykonano 27 czerwca 2006 roku.