Przejdź do zawartości

Čemerno (przełęcz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Čemerno
Ilustracja
Przełęcz Čemerno, w tle wypiętrzone marmurowe szczyty Lebršniku
Państwo

 Bośnia i Hercegowina

Wysokość

1293 m n.p.m.

Pasmo

Živanj i Lebršnik

Położenie na mapie Bośni i Hercegowiny
Mapa konturowa Bośni i Hercegowiny, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Čemerno”
Ziemia43°14′38,68″N 18°36′20,12″E/43,244078 18,605589

Čemernoprzełęcz górska we wschodniej Hercegowinie, na południowo-zachodnim krańcu kotliny Čemerno, między górami Živanj i Lebršnik. Przełęcz ma 1293 metry wysokości.

Przełęcz jest częścią składową działu wodnego dorzecza czarnomorskiego i adriatyckiego oraz granicy klimatycznej i fitogeograficznej między wpływami kontynentalno-górskimi z północy i śródziemnomorskimi z południa.

Przełęcz Čemerno rozdziela trzy obszary geograficzne: Hercegowinę Wschodnią, Starą Hercegowinę i Podrinje, czyli dorzecze rzeki Driny. Przełęcz Čemerno znajduje się między Parkiem Narodowym Sutjeska i Parkiem Narodowym Durmitor. Trochę na północ od przełęczy Čemerno znajduje się przejście Šćepan polje, które łączy Fočę z Nikšiciem.

Na Čemernie znajduje się znana stacja meteorologiczna (od 1892) i fenologiczna (od 1959).

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Według ustnych przekazów lokalnej ludności, nazwa Čemerno pochodzi od wiary, że serbskie matki podążały za tureckimi karawanami, które wywoziły serbskie dzieci z Hercegowiny do Carogrodu na janczarów. Wyczerpane ciężką drogą, serbskie matki padały na drogę i błagały „Јадна ти сам чемерна! („Jadna ti sam čemerna!”pol. Biedna jestem, nieszczęsna!)[1].

Przełęcz jest najdogodniejszym naturalnym przejściem z Gatačkiego polja do doliny Sutjeski i Driny. Tędy przechodził trakt dubrownicki. W 1958 wybudowano drogę asfaltową, która łączy Dubrownik z Czarnogórą i Serbią, chociaż droga nie jest wybudowana tylko dla połączenia Dubrownika.

Droga, która wiodła przez przełęcz Čemerno i służyła do połączenia lokalnej ludności Wschodniej i Starej Hercegowiny, a która została wybudowana w czasach Jugosławii, zdegradowała się. Rząd Republiki Serbskiej poprzez Ministerstwo Transportu i Komunikacji Republiki Serbskiej sfinansował remont starej drogi i budowę nowych odcinków. Przedsiębiorstwo publiczne „Путеви Републике Српске” (Putevi Republike Srpske – Drogi Republiki Serbskiej) stworzyło plan remontu i w przetargu wybrało trebinjskie przedsiębiorstwo „Херцеговина путеви” (Hercegovina putevi), które w 2009 wykonało prace remontowe i budowę nowych odcinków na przełęczy Čemerno[1]. Utrzymaniem drogi na przełęczy Čemerno zajmuje się przedsiębiorstwo publiczne „Putevi Republike Srpske”, które jest jednocześnie odpowiedzialne za wszystkie drogi w Republice Serbskiej. 10 października 2013, dwa miesiące po oficjalnym otwarciu nowego odcinka drogi, miało miejsce pierwsze osuwisko, które zablokowało ruch, a tylko trzy dni później także drugie.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b https://web.archive.org/web/20160304071428/http://www.bileca.org/modules.php?name=News&file=article&sid=597 Билећа: Асфалтирање превоја Чемерно између источне и старе Херцеговине/Bileća: Asfaltiranje prevoja Čemerno između istočne i stare Hercegovine.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Tekst dr Baja Krivokapicia, Pedagoška akademija (Akademia Pedagogiczna), Banjaluka w Enciklopediji Jugoslavije (Encyklopedii Jugosławii) JLZ „Miroslav Krleža”, Zagrzeb 1984, tom 3 (Crn – Đ) str. 258

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]