Łamignat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Łamignat – zbój, mąż Jagi (czarownicy), postać z serii komiksowej Kajko i Kokosz autorstwa Janusza Christy. Jak sam o sobie mówił zabierał bogatym i dawał biednym.

Postać zbója Łamignata po raz pierwszy ukazała się w gazecie Wieczór Wybrzeża w latach 1974-1975. W wersji albumowej dopiero w latach 1987-1988 w komiksach Woje Mirmiła i Rozprawa z Dajmiechem, które dziś tworzą jeden album Woje Mirmiła wydany przez Egmont w trzech tomach.

Był bardzo silny (Kokosz nie może znieść tego, iż ludzie mówią, że Łamignat jest silniejszy od niego[1]), potrafi jedną ręką położyć dzika, nosi ze sobą fujarkę, którą dostał od żony (ponoć dodaje mu ona siły, lecz w rzeczywistości nie ma żadnych magicznych właściwości) i wielką maczugę. Rabując bogatych często zostawia ich w samej bieliźnie. Ulubionym jego powiedzonkiem jest „Lelum Polelum[2]. Jaga ratuje go spod topora kata, wkładając mu pradawnym zwyczajem na głowę chustę i biorąc go za męża[3]. Pomagał mieszkańcom Mirmiłowa w walce z wrogami. Początkowo miał być grubszy, brodaty i używający cepa jednak Christa zrezygnował z takiego wizerunku Łamignata[4].

W serii "Nowe przygody" pojawiły się solowe przygody Zbója Łamignata, których autorem jest Piotr Bednarczyk i Maciej Kur. W serialu animowanym "Kajko i Kokosz" produkcji Netflix głosu użyczy mu Jan Aleksandrowicz-Krasko. [5]

Poza komiksami o Kajku i Kokoszu postać została wykorzystana w grze komputerowej ,,Go All Out!" [6]

Komiksy z serii w których występuje Łamignat[edytuj | edytuj kod]

W Cudownym leku jest tylko wspominany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Janusz Christa, "Woje Mirmiła", KAW, Warszawa 1988, s. 4, kadr 8.
  2. Bartek Koziczyński: 333 popkultowe rzeczy... PRL. Poznań: Vesper, 2007. ISBN 978-83-60159-64-4.
  3. Janusz Christa, Woje Mirmiła, KAW, Warszawa 1988, s. 40, kadr 4.
  4. Na plasterki !!!: Łamignat przed i po, na-plasterki.blogspot.com [dostęp 2017-11-28].
  5. https://na-plasterki.blogspot.com/2021/02/jest-trailer.html
  6. https://pl.ign.com/komiks/19765/news/negan-spawn-i-lamignat-w-nowych-bijatykach