Relax (magazyn komiksowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy magazynu komiksowego. Zobacz też: inne znaczenia.
Relax
Magazyn opowieści rysunkowych
Częstotliwość miesięcznik
Państwo  PRL
Wydawca Krajowa Agencja Wydawnicza
Rodzaj czasopisma komiks
Pierwszy numer 1976
Ostatni numer 1981
Redaktor naczelny Henryk Kurta
Średni nakład 200 000 egz.

Relax (od czwartego numeru - Magazyn opowieści rysunkowych[1]) – polski magazyn komiksowy, wydawany w latach 1976–1981. Ukazało się 31 numerów. Autorami komiksów byli znani rysownicy, tacy jak Janusz Christa, Grzegorz Rosiński, Jerzy Wróblewski, Tadeusz Baranowski, Marek Szyszko, jak również Andrzej Mleczko, Edward Lutczyn, Szymon Kobyliński, Bogusław Polch.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nakład pisma początkowo wynosił 100 000, a później (od 1979 r.) 200 000 egzemplarzy. Oprócz komiksów magazyn zawierał (do kilku stron w numerze liczącym 32–35 stron) teksty popularnonaukowe, głównie dotyczące zagadnień historycznych, oraz jednostronicową informację o Centrum Zdrowia Dziecka (część dochodów ze sprzedaży miała być przeznaczona na finansowanie tego szpitala).

Pierwszy numer ukazał się w czerwcu 1976 r. i po jego dobrym przyjęciu magazyn został umieszczony w planach wydawniczych na rok 1977. W roku tym ukazało się 12 numerów (co miesiąc) w nakładzie 100 000 egzemplarzy. Wydawanie magazynu było kontynuowane w 1978 r., ale zmniejszenie przydziałów papieru i farb drukarskich (z powodu narastania symptomów gospodarki niedoboru) spowodowało, że wydano 10 numerów (ostatni w październiku).

Na 1979 r. zaplanowano większe zmiany – nakład został zwiększony do 200 000, a ponadto zmieniono wygląd strony tytułowej. Jednakże znaczne ograniczenie przydziałów papieru i farb drukarskich spowodowało, że wydane zostały tylko 3 numery (styczeń, luty i marzec). Ta sytuacja powtórzyła się w 1980 r. – tylko 3 numery. Prawdopodobnie wówczas zapadała decyzja o zakończeniu wydawania magazynu, ponieważ w dwóch ostatnich numerach znalazły się prawie wyłącznie komiksy stanowiące kontynuacje i dokończenia komiksów z poprzednich numerów (w numerze 30 znalazł się tylko jeden komiks stanowiący zamkniętą całość).

Dwa ostatnie numery ukazały się w 1981 roku, przedostatni w styczniu. Nie jest natomiast znany miesiąc wydania ostatniego, 31. numeru, gdyż nie zachowały się stosowne dokumenty w archiwach po wydawcy, a wspomnienia są rozbieżne. Informacja o zakończeniu wydawania magazynu została podana w formie jednozdaniowej wzmianki na stronie 2.

Niektóre komiksy publikowane w magazynie były później w latach ’80 wydawane przez KAW w formie broszur zawierających jeden lub kilka komiksów (niektóre w wersji uproszczonej, jako druk czarno-biały na żółtym papierze).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Czar „Relaksu” #32: Słowo - zapewne - nie ostatnie (pol.). www.esensja.pl. [dostęp 23-12-2018].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam Rusek, Magazyn „Relax“ (1976-1981) i jego losy, „Rocznik Historii Prasy Polskiej“, 17, 2014, z. 1 (33).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]