Łazy (Beskid Żywiecki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Łazy
Ilustracja
Kotarnica i Łazy (z prawej strony). W dole Sopotnia Wielka
Państwo  Polska
Położenie województwo śląskie
Pasmo Beskid Żywiecki, Karpaty
Wysokość 1082 m n.p.m.
Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Łazy
Łazy
Ziemia49°35′20,5″N 19°16′14,4″E/49,589028 19,270667

Łazy (1082 m) – szczyt w Grupie Lipowskiego Wierchu i Romanki w Beskidzie Żywieckim[1]. Mapa Geoportalu podaje wysokość 1013 m. Znajduje się w grzbiecie Romanki, który poprzez Majcherkową i Kotarnicę biegnie w kierunku północno-wschodnim. Na Łazach grzbiet rozdziela się na dwa ramiona; krótkie wschodnie opadające do doliny potoku Sopotnia i nieco dłuższe północno-zachodnie opadające do doliny potoku Sopotnianka. Ramię wschodnie oddziela dolinę Potoku Pierlaków (dopływ Sopotni) od doliny Potoku Rakowego (dopływ Sopotnianki). Przeciwległe zbocza zachodnie opadają do doliny Sopotnianki[2].

Nazwa Łazy bardzo często występuje w polskim nazewnictwie jako nazwa miejscowości ich części, wzniesień, lasów, łąk, pól i innych. Pochodzi od słowa łazy oznaczającego pole uprawne otrzymane z lasu przez jego wypalenie lub wykarczowanie[3]. Szczyt Łazy wznosi się nad miejscowościami sopotnia Wielka i Sopotnia Mała[1]

Obecnie Łazy są zalesione, dawniej jednak znajdowało się na nich wiele polan. Na mapie Geoportalu zaznaczone są na stokach i na grzbiecie Łazy – Kotarnica polany: Jaworzyna, Polana Juraszkowa, Pietruszówka, Kodasówka, Cięciówka[2]. Pod koniec XIX wieku Żywiecczyzna była tak przeludniona, że na potrzeby pasterstwa wytworzono na stokach gór liczne i intenyswnie eksploatowane polany i hale, Góry były znacznie bardziej bezleśne niż dzisiaj. Obecnie z powodu nieopłacalności ekonomicznej pasterstwo załamało się, polany i hale albo zostały zalesione, albo pozostawione swojemu losowi i samorzutnie zarastają lasem[3].

Na Łazach znajdują się dwie jaskinie; Jaskinia w Sopotni Wielkiej i Jaskinia Wickowa[1]. Jaskinia w Sopotni Wielkiej jest jedną z największych jaskini w całym Beskidzie Żywieckim[3].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny niebieski Sopotnia Mała – Łazy – Kotarnica – Romanka

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.
  2. a b Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2012-09-10].
  3. a b c Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.