Łosośnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy wsi w woj. zachodniopomorskim. Zobacz też: Łosośnica – struga, dopływ rzeki Uklei.
Łosośnica
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat łobeski
Gmina Resko
Strefa numeracyjna (+48) 91
Kod pocztowy 72-315 (Resko)
Tablice rejestracyjne ZLO
SIMC 0782570
Położenie na mapie gminy Resko
Mapa lokalizacyjna gminy Resko
Łosośnica
Łosośnica
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Łosośnica
Łosośnica
Ziemia 53°42′17″N 15°16′22″E/53,704722 15,272778

Łosośnica (niem. Lasbeck, Kreis Regenwalde) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, w gminie Resko.

Przy zachodniej części wsi płynie struga Łosośnica. W latach 1945-54 siedziba gminy Żerzyno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

W roku 1949 w Łosośnicy jako jednej z wielu okolicznych miejscowości utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne, dzięki któremu zawdzięcza ona znaczy postęp urbanistyczny. W Ówczesnych czasach mieszkańcy Łosośnicy mogli cieszyć się nowoczesną gorzelnią oraz mleczarnią i owczarnią. Ze względu na niewielką liczbę mieszkańców, wybudowano dwa dwuskrzydłowe budynki wielokondygnacyjne (bloki), które stały się domem dla nowo-przybyłych pracowników. Wzrost ludności, oraz potrzeby PGR-u powodowały dalszą modernizację wsi. Powstały drogi o powierzchni bitumicznej, szkoła podstawowa, biblioteka, straż pożarna, ośrodek zdrowia i poczta. W roku 1993 rozwiązano Państwowe Gospodarstwo Rolne, a władze przejęła spółka Z o.o Porta Agra, która w roku 2003 zamknęła działalność w Łosośnicy. Jednak miejscowość była już na tyle samowystarczalna, że nie odbiło się to znacząco na jej mieszkańcach. Do dnia dzisiejszego w Łosośnicy znajduje się szkoła podstawowa[1] wraz z boiskiem o nawierzchni bitumicznej, świetlica dla dzieci, plac zabaw, biblioteka, przychodnia, kościół[2], ochotnicza straż pożarna, tartak, dwa sklepy spożywcze, plantacja borówki amerykańskiej, agencja pocztowa, oczyszczalnia ścieków oraz boisko piłkarskie klubu sportowego "Jastrząb Łosośnica"[3] , który reprezentuje mieszkańców w piłce nożnej na poziomie klasy A[4], pierwszej grupy szczecińskiej. Wysoki poziom infrastruktury wsi połączony ze stosunkowo niewielką ilością mieszkańców, malowniczymi łąkami i lasami oraz dobrym połączeniem komunikacyjnym z takimi miastami jak Gryfice, Płoty, Resko, Nowogard , Goleniów , Szczecin, dzięki PKS oraz prywatnym firmą przewozowym takim jak "Bartwal[5]", oraz "Fedeńczak"[6], sprawiają że Łosośnica jest miejscowością rozwijającą się, przez co chętnie wybierana jest przez młode małżeństwa jako miejsce osiedlenia.

Ciekawostką jest zabytkowy Kościół, o którym mówi się, że został wybudowany przez templariuszy. Kościół filialny pw. św. Ducha z XV w. z kamienia narzutowego, cmentarz przykościelny. Obiekt zabytkowy – nr rej. 522 z 22.12.1965 r. Przy kościele znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom wsi poległym w I wojnie światowej.  Na kamieniach ułożonych wokół pomnika wyryto nazwiska poległych.

Przypisy