Łuk Tyberiusza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Łuk Tyberiusza (łac. Arcus Tiberi) – łuk triumfalny zbudowany na Forum Romanum w Rzymie w 16 roku, upamiętniający odzyskanie insygniów aquila przez Germanika w 15 lub 16 roku. Insygnia te zaginęły w 9 roku po klęsce trzech dowodzonych przez Warusa legionów w Lesie Teutoburskim w bitwie przeciwko Germanom[1].

Łuk rozciągał się w poprzek ulicy Vicus Jugarius, pomiędzy Świątynią Saturna i Bazyliką Julia. Został poświęcony cesarzowi Tyberiuszowi, ponieważ w okresie cesarstwa triumf przysługiwał jedynie cesarzowi, więc zwycięstwo Germanika było obchodzone jako triumf Tyberiusza. Niewiele wiadomo o pomniku - jest on wzmiankowany w źródłach pisanych, a ponadto został przedstawiony w formie płaskorzeźby na Łuku Konstantyna. Prawdopodobnie był to łuk jednoprzelotowy, tak jak późniejszy Łuk Tytusa, wsparty na dwóch kolumnach w porządku korynckim. Archeolodzy odnaleźli fundamenty łuku, ale nie są one widoczne[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W haśle Arch of Tiberius w angielskiej Wikipedii informacja ta jest opatrzona przypisem do: Grant, Michael (1970), The Roman Forum, Londyn: Weidenfeld & Nicolson; Fotografie Werner Forman, s. 212.
  2. W haśle Arch of Tiberius w angielskiej Wikipedii informacja ta jest opatrzona przypisem do: Coarelli, Filippo (1984), Guida archeologica di Roma, Arnoldo Mondadori Editore, Verona.