Łupież rumieniowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Łupież rumieniowy
erythrasma
ICD-10 L08.1

Łupież rumieniowy (łac. erythrasma) – choroba bakteryjna skóry wywoływana przez maczugowce Corynebacterium minutissimum, objawiająca się złuszczającymi ogniskami rumieniowymi głównie w okolicy pachwin.

Patogeneza[edytuj | edytuj kod]

Chorobę wywołuje infekcja maczugowcem Corynebacterium minutissimum, należącym do flory fizjologicznej zdrowych ludzi.

Objawy i przebieg[edytuj | edytuj kod]

Wykwit pierwotny przedstawia się jako rumieniowa plama różowej, żółtawej bądź ciemnobrunatnej barwy, z otrębiastym złuszczaniem na powierzchni. Zmiany lokalizują się przede wszystkim na udach i w okolicy pachwin, u mężczyzn w miejscu przylegania moszny do wewnętrznej powierzchni uda, rzadziej w dołach pachowych. Zmiany są również spotykane w przestrzeniach międzypalcowych stóp. Przebieg jest przewlekły, wielomiesięczny bądź wieloletni.

Diagnostyka i różnicowanie[edytuj | edytuj kod]

Rozpoznanie ustala się na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego i przewlekłego przebiegu. W diagnostyce łupieżu rumieniowego stosuje się lampę Wooda – charakterystyczna jest pomarańczowoczerwona fluorescencja, spowodowana produkcją porfiryn przez maczugowce. Rozstrzygające jest badanie mikroskopowe preparatów z zeskrobin barwionych metodą Giemsy lub Grama.
W rozpoznaniu różnicowym bierze się pod uwagę:

  • Grzybicę pachwin (tinea inguinalis)
  • Wyprzenia drożdżakowe (intertrigo).

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Zazwyczaj wystarcza leczenie miejscowe: lekiem z wyboru jest maść erytromycynowa (5%). Można stosować preparaty imidazolowe (ketokonazol, mikonazol) i mydła przeciwbakteryjne. W przypadku zmian rozsianych erytromycynę podajemy ogólnie (1,0-1,5 g/ dzień przez 10 dni). Niektóre ośrodki stosują azytromycynę lub klarytromycynę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.