Śluby panieńskie (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Śluby panieńskie
Gatunek kostiumowy
Data premiery Polska 8 października 2010
Kraj produkcji  Polska
Czas trwania 100 minut
Reżyseria Filip Bajon
Scenariusz Filip Bajon
Główne role Robert Więckiewicz
Maciej Stuhr
Anna Cieślak
Edyta Olszówka
Marta Żmuda Trzebiatowska
Borys Szyc
Muzyka Michał Lorenc
Zdjęcia Witold Stok
Scenografia Anna Wunderlich
Kostiumy Małgorzata Braszka
Montaż Krzysztof Szpetmański
Produkcja Zbigniew Domagalski
Leszek Pieszko
Wytwórnia Studio Filmowe Kalejdoskop
Dystrybucja Kino Świat

Śluby panieńskiepolski film kostiumowy z 2010 roku w reżyserii Filipa Bajona. Film jest adaptacją sztuki Aleksandra Fredry pod tym samym tytułem z 1832 roku. Zdjęcia do filmu powstały w Kotuniu oraz w skansenie w Nowej Suchej koło Węgrowa od 26 sierpnia do 30 września 2010 roku.

Akcja filmu toczy się w XIX wieku, jednak w filmie pojawiają się wstawki współczesne (np. samochód, telefony komórkowe, współczesna prasa)

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Rok 1825, niewielki dworek na południu Polski. Majętny Radost (Robert Więckiewicz) zamierza wyswatać swojego bratanka Gustawa (Maciej Stuhr) z piękną Anielą (Anna Cieślak) – córką mieszkającej po sąsiedzku Dobrójskiej (Edyta Olszówka). Strony szybko uzgadniają małżeński kontrakt. Problem w tym, że Gucio spędza noce w karczmie „Pod Złotą Papugą”, uwodzi kobiety, pije, tańczy i ani myśli się żenić.

Również Aniela, będąca pod wpływem swej kuzynki Klary (Marta Żmuda Trzebiatowska), daleka jest od myśli o zaślubinach. Klara, zagorzała przeciwniczka mężczyzn, nieustannie kpi z zakochanego w niej natrętnego romantyka Albina (Borys Szyc). Ta pełna temperamentu, inteligentna, błyskotliwa kobieta, niepokorna i obdadrzona ciętym językiem, sama chce decydować o swoim losie. Dlatego też igra z miłością Albina i otwarcie buntuje się przeciwko utartym obyczajom. Zorientowawszy się, że rodzina także ją i Albina pragnie widzieć na ślubnym kobiercu, przekonuje Anielę do złożenia ślubów panieńskich. Aniela i Klara składają przysięgę: Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną, nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną.

Ślubów dziewcząt nie udaje się jednak utrzymać w tajemnicy. Gdy dowiaduje się o nich Gustaw, budzi się w nim duch przekory. Postanawia zamieszać wszystkich w sprytną intrygę. Chce doprowadzić do tego, by Aniela wyznała mu miłość, a Klara doceniła uczucie Albina.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]