Przejdź do zawartości

Śmieciarka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Typowa śmieciarka w Stanach Zjednoczonych ładowana z przodu
Śmieciarka w Hongkongu ładowana z tyłu
Śmieciarka w Tomaszowie Mazowieckim, (województwo łódzkie)

Śmieciarka – należący do grupy pojazdów komunalnych samochód specjalny zbudowany zazwyczaj na podwoziu samochodu ciężarowego. Przystosowany jest do zbiórki odpadów komunalnych i wywozu ich na miejsce składowania (wysypisko śmieci) lub utylizacji. Cechą charakterystyczną śmieciarki jest urządzenie załadunkowe umożliwiające wysypywanie odpadów do skrzyni ładunkowej bezpośrednio z pojemników dostosowanych do tego urządzenia oraz zgniatarka, pozwalająca pomieścić więcej odpadów przy tej samej pojemności pojazdu[1][2].

Poszczególne konstrukcje śmieciarek mogą różnić się rozwiązaniami załadowywania i wyładowywania odpadów[1]. Istnieją podstawowe cztery typy śmieciarek.

 • Ładowane z przodu[2] ogólnie mówiąc można je spotkać w obsłudze przemysłu, np. fabryk. Te śmieciarki mają duże wysięgniki z przodu, które są wkładane w specjalne otwory w pojemnikach na śmieci. Następnie pojemnik jest unoszony do góry a śmieci wpadają w otwór śmieciarki. Do obsługi wystarcza zazwyczaj jedna osoba.
 • Ładowane z tyłu[2] zazwyczaj obsługują domy mieszkalne (bezpyłowe). Mają otwór z tyłu samochodu, przez który obsługa śmieciarki ładuje pojemniki na śmieci wytaczane ze śmietnika na ulicę. Wóz ma z tyłu mechanizm, który umożliwia podniesienie kubła ze śmieciami. Klapa kubła otwiera się przy podniesieniu a śmieci wpadają do kontenera śmieciarki. Tego typu samochody mają zazwyczaj systemy zgniatania śmieci, które zmniejszają ich objętość. Do obsługi wymagane jest kilka osób.
 • Ładowanie z boku[2] jest wersją ładowania z przodu lub z tyłu. Zazwyczaj używane są do podnoszenia średniej wielkości pojemników, które ustawiane są na ulicy przed domami mieszkalnymi w określony dzień tygodnia. Dzięki temu wystarcza tylko kierowca śmieciarki, który pełni też w tym wypadku rolę ładowacza. Kierowca nie musi wychodzić z samochodu, chyba że pojemnik jest źle ustawiony.
 • Zbieranie ssawą można porównać do olbrzymiego odkurzacza. Ssawa ssie śmieci olbrzymią rurą. System ten umożliwia operatorowi śmieciarki zebrać śmieci nawet wtedy kiedy są one blokowane przez samochody na ulicy.


Inne pojazdy wykorzystywane do wywozu odpadów[edytuj | edytuj kod]

Pojazd do wywozu złomu z chwytakiem

Odpady komunalne stałe[edytuj | edytuj kod]

Oprócz śmieciarek do wywozu odpadów komunalnych wykorzystywane są również[2][3]:

Inne odpady[edytuj | edytuj kod]

Spośród samochodów wykorzystywanych do wywozu odpadów innych, niż komunalne stałe, wyróżnić można[3]:

 • pojazdy asenizacyjne do wywozu odpadów ciekłych,
 • pojazdy ADR – przystosowane do przewozu odpadów niebezpiecznych,
 • inne specjalistyczne pojazdy przystosowane do przewozu konkretnych rodzajów odpadów (np. sypkich).

Oprócz pojedynczych pojazdów do wywozu odpadów, wykorzystywane są również zestawy drogowe (pojazd + przyczepa lub ciągnik + naczepa)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Seweryn Orzełowski: Budowa podwozi i nadwozi samochodowych. Warszawa: WSiP, 1969, s. 355-356. ISBN 83-02-08785-8.
 2. a b c d e Leon Prochowski, Andrzej Żuchowski: Samochody ciężarowe i autobusy. Warszawa: WKiŁ, 2004, s. 234-237, seria: Pojazdy Samochodowe. ISBN 83-206-1514-3.
 3. a b c D. Starkowski, K. Bieńczak, W. Zwierzycki: Samochodowy transport krajowy i międzynarodowy – Kompendium wiedzy praktycznej. T. III: Środowisko pracy kierowcy. Logistyka. Poznań: 2007, s. 425-445. ISBN 978-83-921745-5-4.
 4. Tomasz Bogajewski. Logistyka zbierania domowych odpadów komunalnych stałych. „Logistyka”. 6, s. 76-78, 2006. ILiM. ISSN 1231-5478.