Środkowy palec (gest)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Środkowy palec

Środkowy palec – gest powszechnie uznawany za obraźliwy w krajach zachodnich. Wykonanie gestu polega na wskazaniu drugiej osobie palca środkowego dłoni, wyprostowanego w pozycji pionowej, przy równoczesnym zwinięciu pozostałych palców w pięść.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jest jednym z najbardziej znanych sposobów na wyrażenie zniewagi i chęci ubliżenia drugiej osobie[1]. Pod nazwą digitus impudicus (palec bezwstydny, bezczelny) znany był już w starożytnym Rzymie, a odniesienia do jego użycia można odnaleźć nawet w starożytnych tekstach. Jednym z najbardziej popularnych źródeł są Chmury Arystofanesa, w których znajduje się zarówno opis, jak i znaczenie gestu[a].

Jednym z przypadków publicznego użycia gestu środkowego palca była, zarejestrowana przez kamery, próba sprzętu poprzedzająca wywiad z prezydentem Stanów Zjednoczonych George’em W. Bushem juniorem[2].

W Polsce gest środkowego palca pokazał podczas 23. posiedzenia Sejmu VIII kadencji poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Pyzik. Został on za to upomniany przez Komisję Etyki Poselskiej, która uznała to za naruszenie zasady dbałości o dobre imię Sejmu[3]. Podobny gest miała wykonać posłanka z tego samego ugrupowania Joanna Lichocka na 5. posiedzeniu Sejmu IX kadencji[4]. Twierdziła ona jednak, iż opublikowane w mediach zdjęcia z tego zdarzenia są manipulacją, przedstawiającą pojedyncze klatki z dłuższego nagrania na którym przecierała oko, a ułożenie ręki w danej sekundzie było przypadkowe[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Nie jest to co prawda do końca jasne. Przypuszczalnie chodzi o wersy 650–655, jednak przynajmniej część tłumaczeń omija określenie gestu, zamiast tego proponując inne sprośne porównanie (np. palca z penisem). Możliwe, że taki gest został wprowadzony do tekstu komedii przez jednego z jej angielskich tłumaczy i stamtąd mylnie odebrany jako arystofanesowski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]