Środkowy palec (gest)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Środkowy palec

Środkowy palec – gest powszechnie uznawany za obraźliwy w krajach zachodnich. Wykonanie gestu polega na wskazaniu drugiej osobie palca środkowego dłoni, wyprostowanego w pozycji pionowej, przy równoczesnym zwinięciu pozostałych palców w pięść.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jest jednym z najbardziej znanych sposobów na wyrażenie zniewagi i chęci ubliżenia drugiej osobie[1]. Pod nazwą digitus impudicus (palec bezwstydny, bezczelny) znany był już w starożytnym Rzymie, a odniesienia do jego użycia można odnaleźć nawet w starożytnych tekstach. Jednym z najbardziej popularnych źródeł są Chmury Arystofanesa, w których znajduje się zarówno opis, jak i znaczenie gestu[2].

Jednym z przypadków publicznego użycia gestu środkowego palca była, zarejestrowana przez kamery, próba sprzętu poprzedzająca wywiad z prezydentem Stanów Zjednoczonych, George’em W. Bushem[3].

W Polsce gest środkowego palca pokazał podczas 23. posiedzenia Sejmu VIII kadencji poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Pyzik. Został on za to upomniany przez Komisję Etyki Poselskiej, która uznała to za naruszenie zasady dbałości o dobre imię Sejmu[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia środkowego palca (pol.). W: Time4Men [on-line]. 15 Luty 2012 15:03. [dostęp 2012-11-17].[martwy link]
  2. Nie jest to co prawda do końca jasne. Przypuszczalnie chodzi o wersy 650–655, jednak przynajmniej część tłumaczeń omija określenie gestu, zamiast tego proponując inne sprośne porównanie (np. palca z penisem). Możliwe, że taki gest został wprowadzony do tekstu komedii przez jednego z jej angielskich tłumaczy i stamtąd mylnie odebrany jako Arystofanesowski.
  3. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-28] (fr.).
  4. Uchwała Nr 10/ VIII Komisji Etyki Poselskiej z dnia 21 września 2016 r.. sejm.gov.pl. [dostęp 2017-07-22].