Źródło (powieść)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Okładka pierwszego wydania powieści

Źródło (oryg. The Fountainhead) – powieść z 1943 r. autorstwa Ayn Rand[1], będąca jej drugą powieścią i pierwszym dużym sukcesem literackim. Na świecie sprzedano ponad 6,5 miliona egzemplarzy.

Głównym bohaterem powieści jest Howard Roark[2], młody architekt, który odmawia porzucenia własnej wizji artystycznej dla komercyjnego sukcesu. W książce obserwujemy jego próby uprawiania architektury modernizmu, którą uważa za lepszą od tradycyjnej. Pozostałe postacie w książce to archetypy charakterów ludzkich według Ayn Rand. Przeciwstawia je ona głównemu bohaterowi, przedstawionemu jako ucieleśnienie ideału niezależności i spójności z własnym systemem etycznym. Dzięki złożonym relacjom Roarka z pozostałymi osobami, powieść jest jednocześnie dramatem romantycznym jak i rozprawą filozoficzną[3]. Zmagania Roarka odzwierciedlają przekonania autorki, która przedkłada indywidualizm nad kolektywizm[4].

Powieść, początkowo odrzucona przez dwanaście wydawnictw, ostatecznie została wydana przez Bobbs-Merrill Company. Mimo mieszanych recenzji, została bestellerem. W roku 1949 książkę zekranizowano, kręcąc film pod tym samym tytułem, w którym główną rolę zagrał Gary Cooper[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Literary Achievement of The Fountainhead
  2. Źródło [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 2019-12-18].
  3. Esensja: ‹Nadpowieść› – Daniel Markiewicz [online], Esensja.pl [dostęp 2019-12-18] (pol.).
  4. "Źródło" Ayn Rand - recenzja | [online] [dostęp 2019-12-18] (ang.).
  5. The Fountainhead (1949) w bazie IMDb (ang.)