Żaba rogata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żaba rogata
Ceratophrys ornata[1]
(Bell, 1843)
Żaba rogata
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Podrząd Neobatrachia
Rodzina Ceratophryidae
Podrodzina Ceratophryinae
Rodzaj Ceratophrys
Gatunek żaba rogata
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 NT pl.svg

Żaba rogata (Ceratophrys ornata) – gatunek płaza bezogonowego z rodziny Ceratophryidae[3]. Występuje w Argentynie, Urugwaju i Brazylii (Rio Grande de Sul). Dość łatwo adaptująca się do kontaktów z człowiekiem. W niektórych krajach znajduje się na liście zwierząt niebezpiecznych. Jej ugryzienie jest bolesne (porównywalne do ugryzienia Toke) ale nie powoduje zagrożenia dla zdrowia człowieka. Osobniki, znajdujące się w handlu na rynku polskim najczęściej pochodzą z "czystych" hodowli czeskich lub rosyjskich. Żaby z rodzaju Ceratophrys nie są objęte konwencją CITES.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Ciało ma masywne, okrągłe pokrojem i wyglądem przypominające ropuchy. Głowa duża z szerokim pyskiem zaopatrzonym w silne szczęki z wyrostkami do utrzymywania złapanej zdobyczy zdolne pochwycić ofiarę wielkości samej żaby. Skóra brodawkowata na grzbiecie, po stronie brzucha gładka. Nad oczami widać różkowate wyrostki, od których żaba wzięła swą nazwę.

Ubarwienie[edytuj | edytuj kod]

Ubarwienie jest bardzo urozmaicone; podstawowe ubarwienie to odcienie zieleni i żółtego. Na tym tle ciemne czarne, ciemno brązowe plamki i prążki o przebiegu podłużnym, u osobników z ciemniejszym ubarwieniem podstawowym plamy te otacza czarna obwódka. Między tymi większymi plamami obecne są drobniejsze czerwone. Istnieje duża zmienność ubarwienia tych żab. Znane są także osobniki albinotyczne (ta cecha jest dziedziczona autosomalnie i recesywnie).

W USA są masowo "produkowane" hybrydy o różnorodnej kolorystyce między C. cornuta x C. cranwelli x C. ornata. Czasami trafiają one na nasz rynek jako "czyste" gatunki. Ich żywotność i przeżywalność jest mocno ograniczona poprzez genetyczne manipulacje, a próby rozmnożenia zazwyczaj kończą się fiaskiem.

Siedlisko i zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Zamieszkuje tereny leśne, pampa, gdzie występują duże wahania poziomu wód powierzchniowych. Prowadzi skryty tryb życia (zwłaszcza w porze suchej). Zagrzebana w podłożu, schowana w naturalnych zakamarkach podłoża wyczekuje ofiary, a gdy ta się zbliży żaba szybko ją łapie i konsumuje, pozostając na miejscu. W sezonie godowym nieco aktywniejsza i wtedy wędruje do małych okolicznych zbiorników wodnych na gody, po których ponownie ukrywa się w ziemi.

Cechy płciowe są dobrze widoczne u osobników w wieku 7-8 miesięcy i długości minimalnej 6-7 cm. Samce mają ciemniej zabarwione, bardziej "workowate" podgardle. Widoczne są u nich modzele (zgrubienia skóry) na palcach kończyn przednich mające w okresie aktywności ciemne zabarwienie. Do mniej pewnych cech płciowych zaliczyć można nieco szczuplejsze ciało, większe wyrostki nad oczami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ceratophrys ornata, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Ceratophrys ornata. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Darrel Frost and The American Museum of Natural History: Ceratophryidae (ang.). Amphibian Species of the World 5.3, an Online Reference. [dostęp 3 kwietnia 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]