Żar (761 m)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Żar (Beskid Mały))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Żar
Widok na Żar
Widok na Żar
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Mały, Karpaty
Wysokość 761 m n.p.m.
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Żar
Żar
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Żar
Żar
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Żar
Żar
Ziemia 49°47′14,06″N 19°13′29,53″E/49,787239 19,224869

Żar (761 m ) – szczyt w Beskidzie Małym. Jego zachodnie stoki opadają do Jeziora Międzybrodzkiego, południowo-wschodnie do doliny potoku Isepnica, północne do doliny potoku Mała Puszcza, w kierunku północno-wschodnim biegnie do Kiczery grzbiet łączący Żar z dalszymi wzniesieniami Grupy Kocierza (część Beskidu Małego)[1].

Turystyka i rekreacja[edytuj]

Od 2004 na szczyt góry można wjechać koleją linowo-terenową, należącą do Polskich Kolei Linowych S.A. W okresie zimowym działają dwa wyciągi i trasy narciarskie wzdłuż nich. Przy dolnej stacji kolejki jest płatny parking. Od 1979 na szczyt góry prowadzi droga asfaltowa, jednak od momentu udostępnienia kolei mogą z niej korzystać tylko pojazdy upoważnione. Można też wyjść na górę szosą asfaltową i dwoma szlakami turystycznymi. Przy górnej stacji kolei znajdują się punkty gastronomiczne, restauracja, grill, lunety widokowe i opisana panorama widokowa[2].

Żar jest bardzo dobrym punktem widokowym. Ze szczytu góry rozciąga się panorama na Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim, wznoszące się nad nią szczyty Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego, oraz należącą do Beskidu Małego, ale znajdująca się po drugiej strony Soły Grupę Magurki Wilkowickiej. W grupie tej widoczne są niemal wszystkie szczyty – od Przyszopu na południu, poprzez Rogacz, Magurkę Wilkowicką, Chrobaczą Łąkę po Bujakowski Groń i Zasolniocę na północy. Ponad Jeziorem Czanieckim na północy widać Pogórze Śląskie z jego miastami i kominami zakładów przemysłowych oraz Bukowski Groń, a na wschodzie ponad koroną sztucznego zbiornika wody szczyty Złotej Góry, Kiczery, Cisowej Grapy i Potrójnej[2].

W roku 1936[3] z inicjatywy Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej u podnóża góry powstało szybowcowe lotnisko Żar. Działa tam Górska Szkoła Szybowcowa „Żar” i uprawiane jest paralotniarstwo.

Historia[edytuj]

Na szczycie góry znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej (Elektrownia Porąbka-Żar) w kształcie deltoidu, oddany do użytku w 1979, który całkowicie zmienił jej wygląd. Ma on 650 m długości oraz 250 m szerokości w najszerszym miejscu i mieści 2 310 000 m³ wody, której maksymalna głębokość wynosi 28 m. Zbiornik jest uszczelniony kilkoma warstwami asfaltu, przełożonymi żelbetem. Obwałowania mają ponad 30 m wysokości. Jest to najwyżej w Polsce położony zbiornik wodny tego typu i ma największą wysokość tłoczenia wody – 440 m[2].

Szlaki turystyczne[edytuj]

szlak turystyczny czerwony Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Zapora Porąbka – Żar (zbiornik wodny) – Kiczera – Przełęcz IsepnickaCisowa GrapaWielka Cisowa GrapaPrzysłop CisowyKocierzPrzełęcz SzerokaBeskidBłasiakówkaPrzełęcz Kocierska. Czas przejścia: 4.05 h, ↓ 3.30 h
szlak turystyczny zielony Żar (parking) – droga asfaltowa – Przełęcz Isepnicka – stoki Kiczery – Żar (zbiornik wodny). Czas przejścia: 2 h, 1.45 h

Galeria[edytuj]

Panorama widokowa z góry Żar w kierunku południowym i zachodnim
Panorama widokowa z góry Żar w kierunku południowym i zachodnim

Przypisy

  1. Beskid Makowski. Mapa 1:50 000. Compass. ISBN 978-83-60240-37-3.
  2. a b c Radosław Truś: Beskid Mały. Przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978 83 89188-77-9.
  3. Historia Adam Skarbiński, witryna Górskiej Szkoły Szybowcowej „Żar”

Linki zewnętrzne[edytuj]