Żelewski V

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Żelewski V

Żelewski V (Zelewski, Zalewski, Zaleski, Dołęga odmienny) – pruski herb szlachecki, według Przemysława Pragerta odmiana herbu Dołęga.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Opis z wykorzystaniem zasad blazonowania, zaproponowanych przez Alfreda Znamierowskiego[1]:

W polu czerwonym z bordiurą złotą takaż podkowa z takąż strzałą na opak między ocelami. Bezpośrednio na tarczy korona z której klejnot: skrzydło czarne w lewo, przeszyte strzałą w lewo. Labrów brak, tarczę podtrzymuje rycerz w zbroi z kopią w ręku, całość na postumencie w kształcie płyty kamiennej.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Witraż z 1821 w zamku malborskim.

Rodzina Żelewski[edytuj | edytuj kod]

Herb używany przez rodzinę von Zelewski (Zalewski) z okolic Starogardu Gdańskiego lub z Gorzuchowa w ziemi chełmińskiej. Prawdopodobnie nie mieli nic wspólnego z kaszubskimi Zelewskimi, być może pochodzą od Zalewskich (Zaleskich) z łęczyckiego.

 Osobny artykuł: Żelewski.

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Zelewski (Zalewski).

Rodzina kaszubska tego samego nazwiska, z przydomkiem Bach, pieczętowała się herbem Żelewski, gałąź tej rodziny z Paraszyna używała herbu Żelewski II. Gałąź tej samej rodziny z Siemirowic używała herbu Żelewski III. Inni Zelewscy, osiadli w Prusach Wschodnich, używali herbu Żelewski IV. Z nazwiskiem tym skojarzono też herb Żelewski VI, ale nie wiadomo, czy nie jest to błąd (miał on należeć do pewnego Żelewskiego z Paraszyna, ale różni się znacznie od potwierdzonych herbów Żelewskich z Paraszyna).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alfred Znamierowski, Paweł Dudziński: Wielka księga heraldyki. Warszawa: Świat Książki, 2008, s. 104-108. ISBN 978-83-247-0100-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]