Żukówko (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żukówko
Jezioro Żukowskie
Położenie
Państwo

 Polska

Wysokość lustra

125,8 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

1,277 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


3 km
0,875 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


5,7 m
9,5 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Słupia

Rzeki wypływające

Słupia

Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Parchowo
Mapa konturowa gminy Parchowo, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Żukówko”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Żukówko”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Żukówko”
Położenie na mapie powiatu bytowskiego
Mapa konturowa powiatu bytowskiego, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Żukówko”
Ziemia54°13′50″N 17°37′41″E/54,230556 17,628056

Żukówko[1] (pot. Jezioro Żukowskie, kaszb. Jezoro Żukòwsczé[potrzebny przypis]) – jezioro położone na zachód od Sulęczyna w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo, na wschodnim krańcu Wysoczyzny Polanowskiej. Na zachód od znajduje się wieś Żukówko, na południu zaś przebiega droga wojewódzka nr 228.

Jezioro zajmuje powierzchnię 127,7 ha.[potrzebny przypis] Przez akwen przepływa Słupia (będąca szlakiem kajakowym). Jezioro jest siedliskiem polęgowym kaczki czernicy i łabędzia niemego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 1: Wody płynące, źródła, wodospady. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006. ISBN 83-239-9607-5.