Wieża telewizyjna Žižkov

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wieża telewizyjna Žižkov
Wieża telewizyjna w dzielnicy Žižkov
Wieża telewizyjna w dzielnicy Žižkov
Państwo  Czechy
Miejscowość Praga
Wysokość 258,4 m n.p.m.
Typ Wieża
Wysokość obiektu 216 m
Położenie na mapie kraju środkowoczeskiego
Mapa lokalizacyjna kraju środkowoczeskiego
Wieża telewizyjna Žižkov
Wieża telewizyjna Žižkov
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Wieża telewizyjna Žižkov
Wieża telewizyjna Žižkov
Ziemia 50°04′51″N 14°27′05″E/50,080833 14,451389
Strona internetowa

Wieża telewizyjna Žižkov - wieża żelbetowa o wysokości 216 m, zlokalizowana w praskiej dzielnicy Žižkov. Została zbudowana w latach 1985-1992. Zaprojektowali ją Václav Aulický, Jiří Kozák i Alex Bém, a sama konstrukcja chroniona jest patentem[1]. Z obiektu emitowanych jest sześć stacji radiowych oraz trzy multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej[2].

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Każdy z trzech filarów wieży ma wysokość 134 metrów, natomiast średnica głównego filaru wynosi 6,4 metra, a pozostałych dwóch 4,8 metra. W szerszym filarze umieszczono dwie szybkobieżne windy (poruszające się z prędkością 4 m/s), a dwa boczne mieszczą windę towarową oraz schody, używane w razie niebezpieczeństwa. Fundamenty wieży sięgają 15 metrów pod ziemią, a jej całkowita masa wynosi 11800 ton[1].

Oprócz nadajników radiowych i telewizyjnych (emisja programów 4 stacji telewizyjnych i 7 radiowych) na wieży znajdują się stacje bazowe telefonii komórkowej oraz urządzenia do obserwacji meteorologicznych i monitoringu środowiska.

Na wysokości 65 metrów znajduje się restauracja i kawiarnia, natomiast na wysokości 93 metrów zlokalizowano punkt widokowy, składający się z trzech kabin. Przy dobrej pogodzie widoczność sięga nawet 100 km. Wieża należy do Światowej Federacji Wielkich Wież (World Federation of Great Towers).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Plany powstania nowego nadajnika radiokomunikacyjnego w Pradze powstały w roku 1978. Z wielu możliwych lokalizacji wybrano teren dzielnicy Žižkov. Wieża, stojąca na terenie dawnego żydowskiego cmentarza, do dziś wywołuje wiele kontrowersji. Przede wszystkim krytykowano jej nowoczesny wygląd. Okoliczni mieszkańcy obawiali się szkodliwego wpływu fal elektromagnetycznych. Krążyły również plotki, że na wieży zostaną zamontowane urządzenia zakłócające odbiór zachodnich stacji radiowych (w szczególności Radia Wolna Europa).

W roku 2000 na wieży pojawiły się rzeźby raczkujących dzieci (Miminka), których autorem jest czeski artysta David Černý[3]. Instalacja, pomyślana jako tymczasowa, spotkała się z pozytywnym odzewem i zmieniła się w stałą ekspozycję. Część Prażan jednak uważa, że figurki dzieci obniżają wartość architektoniczną wieży i psują jej styl high-tech.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]