1C

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
1C
Ilustracja
Państwo  Rosja
Siedziba Moskwa
Data założenia 1991
brak współrzędnych
Strona internetowa

1C (ros. Фирма "1С") – jeden z największych niezależnych deweloperów oprogramowania i wydawców w Rosji. Siedziba firmy znajduje się w Moskwie. 1C poza Rosją znane jest przede wszystkim jako producent oraz wydawca gier komputerowych[1]. Na wewnętrznym rynku rosyjskim, 1C jest uznawane za lidera w branży oprogramowania biznesowego. Obszerny pakiet oprogramowania biznesowego "1C:Предприятие" (1C:Predpriyatiye, 1C:Enterprise[2]) utrzymuje tam wiodącą pozycję na rynku ERP od ponad dekady.

1C jest również liderem w lokalizowaniu i wydawaniu rosyjskojęzycznych wersji międzynarodowego oprogramowania. Co istotne, ponad połowa popularnych międzynarodowych gier wideo dostępnych na rynku rosyjskim jest licencjonowana i wydawana przez 1C. Firma zatrudnia obecnie ponad 1.000 pracowników, ma ponad 10.000 partnerów biznesowych, sieć 4.500 autoryzowanych sprzedawców, 1.200 centrów szkoleniowych, 200 autoryzowanych lokali certyfikacyjnych oraz ponad 280 sklepów w 100 miastach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Reklama 1C na kopercie

1C zostało założone w 1991 roku przez Borysa Nuralijewa w Moskwie. Od początku głównym celem biznesowym firmy było zapewnienie przedsiębiorcom oprogramowania, które nie będzie wymagało doświadczenia w prowadzeniu księgowości lub pisaniu kodu.

Dystrybucję gier komputerowych firma rozpoczęła w 1996 roku, wewnętrzną produkcję gier w 1997, a działalność wydawniczą w 1999. Od tamtego momentu firma wykupiła wielu lokalnych producentów gier komputerowych i podjęła zdecydowane kroki w celu rozwoju na amerykańskim rynku, poprzez umowy dystrybucyjne z wiodącymi wydawcami takimi jak Ubisoft, Atari[3], Codemasters. 1C co roku również prezentowało nowe produkty na targach E3. Równocześnie firma sukcesywnie pozyskiwała wyłączne prawa do dystrybucji gier komputerowych i konsolowych na terenie Rosji oraz krajów Wspólnoty Niepodległych Państw od niemal wszystkich największych wydawców, i rozpoczęła oferowanie gier w dystrybucji online[4].

W 2008 roku 1C przejęło firmę Buka Entertainment[5].

Do 2009 roku sieć sprzedaży 1C obejmowała 280 sklepów z kolejnymi 4.000 tytułów, do których spółka posiadała licencje, w 600 lokacjach na całym terenie dawnego bloku wschodniego. W lutym tego samego roku 1C przejęło SoftClub (największy dystrybutor gier konsolowych w Rosji)[6].

W październiku 2011 roku 1C uzyskało 200.000.000 dolarów finansowania z Baring Vostok Capital Fund[7] i uruchomiło międzynarodową usługę dla deweloperów o nazwie "1C:Developer Network" (1C:DN)[8].

Oprogramowanie biznesowe[edytuj | edytuj kod]

Mniej znane na Zachodzie oprogramowanie "1C:Enterprise" jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań biznesowych na rynku rosyjskim. Stworzona przez spółkę technologia "1C:Enterprise 8" składa się z dwóch części: platformy "1C:Enterprise" i "1C Applied Solutions". Platforma "1C:Enterprise" jest oprogramowaniem, którego kod źródłowy jest tworzony wyłącznie przez 1C (Zamknięte oprogramowanie)[9]. Obecna wersja platformy "1C:Enterprise 8.3 Applied Solutions"[10] zawiera moduł księgowy, zarządzania kontaktami, zarządzania stanami magazynowymi, zarządzania dokumentami oraz inne elementy. Platforma "Applied Solutions" jest tworzona przez 1C Company oraz spółki partnerskie i jest oprogramowaniem otwartym na modyfikacje przez każdego dewelopera. Oprogramowanie to jest obecnie używane przez dziesiątki tysięcy korporacji rosyjskich.

1C jest jedną z pierwszych prywatnych spółek rosyjskich, które otrzymały Państwową Nagrodę Federacji Rosyjskiej. Firma uzyskała to wyróżnienie w 2002 roku za stworzenie i implementację platformy "1C:Enterprise"[11].

Platforma "1C:Enterprise" pozwala na tworzenie i rozwój aplikacji dopasowanych do potrzeb biznesowych przedsiębiorców. Oprogramowanie umożliwia pracę zarówno w ramach grubych, jak i cienkich oraz sieciowych klientów[12]. Wspomaga również tworzenie aplikacji mobilnych na Androida i iOS w tym samym środowisku, używając  języka programowania 1C[13].

Na rynku dostępne jest także międzynarodowe oprogramowanie oparte na platformie 1C: Enterprise, w tym między innymi "1C:Accounting Suite"[14] oraz "1C:Small Business"[15].

Gry wideo[edytuj | edytuj kod]

1C jest znane poza Rosją i uznawane za specjalistę w dziedzinie symulatorów oraz gier strategicznych[16], między innymi dzięki słynnej serii symulatorów lotów bojowych osadzonych w realiach II Wojny Światowej "IL-2 Sturmovik", składającej się z "IL-2 Sturmovik" (2001), "Forgotten Battles" (2003), "Pacific Fighters" (2004), "1946" (2006), "Birds of Prey" (2009, na konsole), "Cliffs of Dover" (2011) oraz Battle of Stalingrad (2013)[17]. 1C stworzyło również Theatre of War, wydane na Zachodzie przez Battlefront.com[18].

1C może poszczycić się prowadzoną od lat wewnętrzną produkcją gier, jak również fundowaniem projektów niezależnych deweloperów. Firma współpracuje jako wydawca i producent z ponad 30 niezależnymi studiami i wyprodukowała ponad 100 tytułów na komputery oraz konsole, w tym między innymi: Hard Truck 2, King of the Road, Rig'n'Roll, Space Rangers[19], Soldiers: Heroes of World War II, Faces of War, Men of War series[20], Perimeter, Fantasy Wars, Death to Spies, King’s Bounty oraz Red Orchestra 2: Bohaterowie Stalingradu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]